داستان پرونده ضد تحدید مایکروسافت و درس هایی که از آن می گیریم

قوانین مخالف انحصار آمریکا که بوسیله نام Antitrust شناخته می شوند، در طول تاریخ تلاش کرده اند تا باهم اتحاد کردن های بزرگ هر صنعت نتوانند با خرید و ادغام انبازی های رقیب به تنها بازیگر صنایع تبدیل شوند. به علاوه هرگونه سعی برای ایجاد چالش در عملکرد رقبا هم در این قوانین محکوم می شود. همدستی های غول پیکر فولاد و نفت آمریکایی از مثال های مشهوری هستند که تحت قانون گذاری نقیض انحصار مجبور به تجزیه شدند.

امروزه همکاری های فناوری به بازیگران واقعی دنیای اقتصاد تبدیل شده اند. قدیم در میان برترین شرکت ها از لحاظ درآمد، ارزش بازار و واکنش درون میان کاربران، شهرت مشارکت های فناوری متجاوز از سایر به چشم می خورد. دراین میان مقام های شیوه گذار نقیض تحدید و کنگره ی آمریکا غم توجه بیشتری بوسیله شرکت های غول پیکر فناوری می کنند و در چند نفس اخیر، فشارهایی را بر شرکت های ارشد همچون گوگل، فیسبوک، آمازون و اپل وارد کرده اند.مقاله های مرتبط:گوگل، آمازون، فیسبوک و قوانینی که مانع سلطه آن ها بر جهان نشد

غول های فناوری برای درک بهتر از عواقب فشارهای سیاست گذارها، نمونه ای زنده و فراهم دارند. آن ها می توانند بوسیله رقیب دیرینه ی خود یعنی مایکروسافت نگاه کنند که داخل دهه ی ۱۹۹۰ خشم و عصبانیت و درگیری با دولتی ها را از نزدیک حساسیت کرد؛ درگیری هایی که به دادگاه های امتداد دار فدرال بخاطر ردموندی ها ختم شد. آن ها بازپرس به نقض چندین باره یی شیوه مخالف تراست شدند که درنهایت منجر به تغییر روش ی سیستمی شد.

اندرو گیویل، استاد دانشگاه هاروارد کتابی به شهرت The Microsoft Antitrust Cases دارد که به تفصیل درگیری های سیاسی قرن ۲۱ را با موضوعیت یک شرکت پیش قدم تطویل می دهد. او باور دارد: «پرونده ی مایکروسافت را می قابلیت نقطه ی رهبر و نقشه ی مسیری برای تمامی درگیری های شرکت های ارشد فناوری و قانون مخالف منحصر دانست.»

افراد متعددی درون بایگانی ی اسمی مایکروسافت در دهه ی ۱۹۹۰ آستان داشتند. مصاحبه با آن ها و نیز دیدن متخصصان قاعده نقیض انحصار درباره ی بایگانی ی مذکور، نکات قابل توجهی را درباره ی بایگانی های مانند مدال می دهد. چنین اطلاعاتی علامت می دهد که مدیران شرکت های فناوری باید با مداقه و انعطاف بیشتر درون ضبط های عرفی عمل کنند. در امتداد ی این یادداشت زومیت به پنج نکته ی کاربردی می پردازیم که از ضبط ی مایکروسافت دربرابر قضا و قدر آمریکا برداشت می شود.

قانون قدیمی دربرابر صنعت مدرن

وزارت دادگستری آمریکا و ۲۰ بطرف خانه این کشور تو سال ۱۹۹۸ پرونده ای را علیه مایکروسافت به جریان انداختند. در همان زمان شک و تردید های یدکی درباره ی پرونده دیده می شد. دنیای فناوری در آن سال ها بالغ و پر انرژی بود. درمقابل قوانین ضد تخصیص از قرن ۱۹ تو آمریکا پیشگاه داشتند. این طور قوانینی زمانی مقبول شدند که شرکت های بیش سنتی در ساختارهایی متفاوت حکم می کردند و خرید و سودا شرکت های کوچک تر قشری کاملا دگرگون داشت. کارشناسان به پندار همین فاصله ی زمانی، شناسایی پیروز دعوای حقوقی را دشوار می دانستند.

وسواس و تردید درباره ی بایگانی ی مایکروسافت به خاطر پرونده ای مثل هم جیره می گرفت. ضبط ی قبلی ضد انحصار تو دنیای فناوری علیه IBM و داخل سال ۱۹۶۹ بوسیله روانی افتاده بود. پرونده ی غول فناوری میانه ی صد بیستم، درنهایت تو سال ۱۹۸۲ و عاری هیچ خراج ی مشخصی ودیعه شد. کارشناسان بایگانی ی IBM را یک ماجراجویی شکست خورده ی ۱۳ ساله نامیدند.پرونده ی IBM، گمان انقراض عادت دربرابر شریک های فناوری را افزایش داده بود

رابرت اچ بورک از متخصصان قانون ضد انحصار در سال های منتهی به قرن ۲۱ بود. او پرونده ی IBM را به «ویتنامی» برای زیرمجموعه ی ضد انحصار وزارت دادگستری آمریکا شبیه سازی کرد. حتی چند سال پیش از ودیعه شدن بایگانی نیز یکی از رقبای آن ها جریان پیش آمده را یک کنجکاوی تاریخی نامید.

درون پرونده ی مایکروسافت داستان کمی تغییر کرد. دولت آمریکا از غلط های گذشته درست گرفته بود و قوانین سنتی را با عصر دیجیتال هماهنگ کرد. قانون گذاران مدارک متعددی را درباره ی مایکروسافت جمع آوری و از کار افتادن کردند که ردموندی ها با قدرت به سمت انحصارگرایی لول می کنند.

روال گذارهای حاضر در پرونده ی مایکروسافت همچون سناتور ریچارد بلومنتال اعتقاد دارند که این پرونده، اثباتی پهلو کارایی ضابطه ضر منحصر بود. او تو روند دعوای حقوقی مایکروسافت به نشانی نماینده ی بخانه برگشتن کنتیکت حضور داشت.مشکلات مصرف کننده

در دهه های گذشته افزایش بها محصولات از سوی یک تولیدکننده ی فرمانروای بازار، به نشانی یکی از عواقب انحصارگرایی برای مصرف کننده ها نشانی می شد. پرونده ی مایکروسافت، این جزء از تعاریف را تاحدودی تغییر رحم. درون پرونده ی ردموندی ها ریسک منحصر فراتر رفت و متوجه حوزه ی عدم هم چشمی شد. در آن عهد بغرنج شدن هم چشمی از سوی شرکت های متاخر و درنتیجه، مرگ نوآوری محصولات و خدمات جدید، بوسیله نشانی یکی از مضرات اصلی انحصار تک توجه کارشناسان قرار گرفت.

یکی از نقاط اصلی تمرکز پرونده ی مایکروسافت، نت اسکیپ وجود که به عنوان یکی از پیش گامان صنعتی کند افزار شناخته می شد. نت اسکیپ، یک مرورگر وب انقلابی بود که امکانات بسیار زیادی را به کاربران اولیه ی وب عرضه می کرد. مایکروسافت، نرم وسایل جدید را بوسیله عنوان تهدیدی برای سلطه اش بر میدان یواش افزارهای کامپیوتری و خصوصا سیستم عامل ویندوز بر می شمرد. یکی از راهکارهای مایکروسافت بخاطر مقابله با نت اسکیپ، افزودن مرورگر اختصاصی یعنی اینترنت اکسپلورر تو ویندوز بود. در آن زمان ویندوز ۹۰ درصد از تسهیم میدان کامپیوترهای شخصی را تو اختیار داشت که فرصتی برجسته بخاطر گشادگی اینترنت اکسپلورر محسوب می شد.

در موضوع اینترنت اکسپلورر و نت اسکیپ، ویندوز هیچ نفقه ی اضافی بابت مرورگر از کاربران ستاندن نمی کرد. درنتیجه مناظره افزودن قیمت بر پی انحصار مطرح نبود. ربکا هندرسن از اقتصاددان های دانشکده ی کسب وکار هاروارد که به نشانی نماینده ی کارشناس دولت در پرونده ی مایکروسافت حضور داشت می گوید:پرونده ی مایکروسافت ارتباطی با بحث ارزش گذاری نداشت. درواقع تهدیدی که برای هم چشمی و نوآوری های آتی ساختن می شد، موضوع اصلی ضبط حیات.

زیبنده ذکر است مایکروسافت هیچ اظهارنظری درباره ی این مقاله نداشت.

موضوع هم چشمی و نوآوری امروزه حزن درون دنیای فناوری دیده می شود. گوگل و فیسبوک سرو های خود را به صورت رایگان در وارستگی کاربران قرار می دهند؛ ولی مشابه ضبط ی مایکروسافت، مجانی بودن محصولات نمی تواند مانعی پهلو قاعده راه پیگیری های عرفی مخالف انحصار باشد.مبارزه در لب انعطاف

داگلاس ملامد از اعضای ارشد بخش ضد انحصار وزارت دادگستری آمریکا در طی پرونده ی مایکروسافت حیات. او درباره ی مبارزه ی حقوقی ردموندی ها می گوید:من همیشه تخیل می کردم که مایکروسافت جنگی سالم را پیش می برد. آن ها چنین رویکردی داشتند: ما فناوری هستیم. ما نوآور هستیم. ما این صنعت را درک می کنیم. رقابت یدکی در صنعت وجود دارد.

مایکروسافت می توانست داخل همان ابتدا پرونده را حل کند، اما مقاومت کرد. دیوید بویس به نشانی کارگزار ارشد وزارت دادگستری تو بایگانی ی مایکروسافت درگاه داشت. او پارسا حیات پرونده باید پیش از دعوای حقوقی حل و فصل شود. درون برنامه ی بویس، مایکروسافت مجبور بوسیله ظهر نشینی از برخی از رفتارهای ضد هم چشمی می شد و درمقابل، ریسک شکست تو دادگاه را کاهش می داد. دادگاهی با یک ضبط ی مملو از جزئیات فناورانه دشت شرکتی که بودجه ای تقریبا نامحدود برای جذب نیروهای حقوقی داشت.

با افزایش شواهد و مدارک، نظر بویس درباره ی پرونده تغییر کرد. به عنوان شهید یکی از مجریان ارشد مایکروسافت درون مجمع ای خصوصی، جزئیات جالبی از پروگرام ی شرکت بخاطر مقابله با نت اسکیپ اظهار کرده حیات که بعدا هم توسط شاهدان بیان شد. موافق ادعای شاهدان، ردموندی ها قصد داشتند کمپینی برای محدود کردن توزیع نت اسکیپ انجام کنند.با گذشت زمان حقایق بیشتری درباره ی عملکرد مایکروسافت فاش شد

بویس درباره ی پرونده های نقیض انحصار نکته ی جالبی دارد. او می گوید شرکت شعار عموما با پیش گامی اطلاعاتی بسیار بالا درون پرونده فعالیت می کند، اما بوسیله مرور مزیت های خویشتن را از دست می دهد. درواقع به مرور شواهد بیشتری از فعالیت ها واضح می شوند و شاید وضعیت را بخاطر باهم اتحاد کردن متهم مشکل کنند. بویس می گوید بهترین تفویض برای انبازی مذکور این است که پیش از اطلاع سایرین درباره ی اسلوب های عملکردی، پرونده را حل و مفارقت بطی ء.اهمیت سیاست و نظر اجتماع

پرونده های ضد انحصار عموما براساس حقایق و شواهد شکل می گیرند. البته به مرور نظریه های حقوقی و شرایط زمان نیز روی آن ها تأثیر می گذارد. تو مطلع پرونده ی مایکروسافت، نت اسکیپ و متحدانش تلاش زیادی می کردند تا پشتیبانی عمومی را بخاطر دلایل و شواهد خود جذب کنند. مایکروسافت در آن دوران یک سوپراستار دنیای فناوری حیات. بیل گیتس فاتح تجارت محسوب می شد و محصولات آن ها نیز در دستان صدها میلیون کاربر صبر داشت. جامعه از خویشتن می پرسید که چرا باید یک شرکت قاهر را مجازات کند؟

با گذشت زمان، مأموران دولتی درکنار سیاست مداران و دیگر شریک ها قانع شدند که غلبه مایکروسافت باید داخل علت حفظ نوآوری کاهش روبرو کند. کریستین وارنی از متخصصان قاعده ضد منحصر و مأمور عالی قبلی کمیسیون تجارت فدرال آمریکا در ضبط ی مایکروسافت به عنوان نایب خارجی نت اسکیپ فعالیت می کرد. او می گوید هدف پا بر جا افزایش پشتیبانی عمومی از شاکیان مایکروسافت بود تا مزیت بالای رقابت درون صنعتی را نیز درک کنند.

شرکت های کنونی دنیای فناوری با دشمنی هایی بسیار بیشتر از سال های گذشته ی مایکروسافت روبه رو هستند. آن ها بوسیله خیال نقش حیاتی شان در نقض حرمی خصوصی، هدف انتقادهای موکد راحتی دارند. به علاوه نشر داده ها غلط و مقابله ی شدید با رقابت تیمار از دلایل دشمنی با همکاری های کنونی محسوب می شود.

قانون گذارهای آمریکایی ضد منحصر نسبت بوسیله هم تایان اروپایی خود نگرانی و فعالیت کمتری داشته اند. درواقع اروپایی ها درون ساختن چالش برای غول های فناوری با تاخت بیشتری ارتکاب کرده اند. بوسیله هرحال چنانچه نگرانی های عمومی در جوامع گوناگون افزودن یابد، احتمالا تو مناطق بیشتری از گیتی شاهد ظهور چالش هایی برای غول های فناوری خواهیم وجود.

ویلیام کواچیچ، لله حقوق دانشگاه جورج واشنگتن درباره ی مقابله ی اجتماع با غول های فناوری می گوید:امروز اگر جامعه فعالیتی جدی دربرابر غول های فناوری انجام دهد، سیاست مداران آن ها را ساکت نخواهند کرد. هیچ کس هم جامعه ی امروزی را بوسیله تکاپو برای نابودی یک تنخواه ی ملی متهم نمی کند.تبدیل صنعت پس از پرونده ی مایکروسافت

اگر پرونده ی مایکروسافت وجود نداشت، امروز شاهد چه تغییراتی داخل دنیای فناوری بودیم؟ قطعا پاسخی بخاطر این سؤال نداریم. برخی می گویند پرونده ی مذکور عظمت زیادی ندارد و فناوری حروف خویشتن را بوسیله نیکوکاری طی کرده است. نبض وجو، گوشی های هوشمند و شبکه های اجتماعی امروز بوسیله پلتفرم های جدید بدل شده اند و شاید بایگانی ی ردموندی ها نقشی در نحوه ی شکل گیری آن ها نداشت.شاید اگر مایکروسافت محکوم نمی شد، امروز خبری از گوگل نبود

دیوید یوفی، استاد دانشکده ی کسب وکار هاروارد و پیکر سابق هیئت مدیره ی قبلا اعتقاد داشت که ضبط ی مایکروسافت تغییری در صنعت نداشت. البته رویکرد او به مرور و پس از وارسی ی تاریخچه ی روزهای ابتدایی گوگل تغییر کرد. چنانچه مایکروسافت در آخر ضبط و داخل سال ۲۰۰۱ محکوم و محدود نشده بود، شاید امروز گوگل بود نداشت. آن ها می توانستند با همان وضع تنگ کردن بر نت اسکیپ، از ترقی ی موتور ضربان وجوی گوگل جلوگیری کرده و انبازی های کامپیوری را مجبور به استفاده از موتور بینگ کنند.

بوسیله هرحال ضبط ی ضد انحصار یک شخصیت و حروف جدید پیش روی مایکروسافت راحتی داد. آن ها تغییر به جانب دنیای گوشی های هوشمند را از دست دادند و امروز نیز سواری نبض وجوی بینگ با فاصله ی زیاد پشت سر گوگل فراغت دارد. البته ردموندی ها تحت مدیریت ساتیا نادلا (از سال ۲۰۱۴) توانستند بر موج مربوط باینده دنیای کامپیوتر یعنی رایانش ابری سوار شوند.

مایکروسافت امروز در بازار ابری به نشانی بازیگری قدرتمند و سریع شناخته می شود که البته پس از آمازون و داخل رتبه ی دوم قرار می گیرد؛ حرکتی که هیچ وضع خطری هم درون مرزوبوم تحدید بخاطر آن ها ندارد. ردموندی ها داخل ماه های گذشته چند جنین به رتبه ی اول باارزش ترین همدستی جهان دست یافتند و نرخ میدان خود را از یک تریلیون دلار فراتر بردند؛ اتفاقی که نشان می دهد قوانین ضد تخصیص مانع وقار در خوش نویسی پیشرفت آن ها نبوده اند.

یوفی با اشاره بوسیله همین ترفیع های اخیر مایکروسافت نکته ی مهمی را درباره ی قوانین ضد انحصار و شرکت های فناوری اشعار می کند:دعوای حقوقی ضد انحصار، لزوما به مرگ شرکت های بزرگ دنیای فناوری منجر نخواهد شد.بیشتر بخوانید:جزئیات بیشتری از سرفیس تاشدنی مایکروسافت فاش شدلینوکس از Windows Server درون سرورهای آژور مایکروسافت پیشی گرفتپل آلن را از واژه بیل گیتس بشناسیدپیشتازی مایکروسافت درون راسته نرم افزارهای اجاره ایپایان پشتیبانی مایکروسافت از به روزرسانی اپ های ویندوزفون 8 و 8.1