اساسی ترین تضاد بین گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی

درون تاریخ ۱۸ اوت ۲۰۱۹، ایسلند محفل ترحیمی برای ابتدایی یخچال طبیعی که در اثر تغییرات اقلیمی از دست داده بود، برگزار کرد. مرحوم Okjökull اشتهار داشت؛ یک بدنه ی تاریخی یخی که زمانی ۳۸ کیلومتر مربع از ارتفاعات ایسلند را می پوشاند. ولی روزهای هویدا این یخچال، مدت ها است که گذشته است. در سال ۲۰۱۴، یخچال مذکور بوسیله حدود ۰/۰۷ کمیت ی پیشین خویشتن رسید و شرایط خود را به نشانی یک یخچال طبیعی از دست داد. پلاکی نیز برای این یخچال متوفی تمهید دیده شد. درون مراسم حزن انگیز انتصاب این پلاک، برای ادای ناموس حدود ۱۰۰ نفر گرد غم آمده بودند که در آن میان کوهنوردان، دانشمندان و کاترین یاکوبسدوتیر ، نخست وزیر ایسلند نیز حضور داشتند. یاکوبسدوتیر در گفت وگو با مطبوعات هشدار داد که اگر روندهای فعلی ادامه داشته باشد، ملک او در آینده ای نزدیک تعداد بیشتری از یخچال های نمادین خود را از دست خواهد رحم.

شواهد تکان دهنده است: انتشار گازهای گلخانه ای (و دیگر فعالیت های انسانی) درحال ساختن تغییری بنیادین در سیاره ای هستند که ما روی آن زندگی می کنیم. درنتیجه، عزل آتش سوزی کالیفرنیا طولانی مرطوب می شود؛ ذوب لایه ی منجمد خاک، زیرساخت های روسیه را بی ثبات می کند و بسیاری از یخچال های غریزی جهان به سرعت درحال عقب نشینی هستند. درمیان این تحولات، دو واژه به طور مکرر تک استفاده می گیرد: تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی. اگرچه معمولا این دو زبان مترادف بی آرامی داخل دید گرفته می شوند اما معنای متفاوتی دارند.اقلیم و فضا

قبل از توضیح تفاوت بین تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین، باید داخل مورد مغایرت دو اصطلاح ی دیگر بیشتر بدانیم: محیط و اقلیم. هوا، شرایط کوتاه مدت اتمسفر در گوشه ای از دنیا است. رطوبت، دما، سرعت باد، تنگ کردن اتمسفر و توان دید، همگی از عواملی هستند که وضعیت فضا را درون یک حین ی زمانی ویژه گلچین می کنند. بوسیله عبارت دیگر، فضا بیش دوام ندارد و هنگام چند روز، ساعت و حتی دقیقه تغییر می درنگ. به همین موجب است که وضعیت هواشناسی به طور مداوم بوسیله روزرسانی می شود. وقتی می خواهید بدانید که آیا درون یک روز مشخص داخل دهات شما باران خواهد بارید، درواقع درمورد شرایط هوا صحبت می کنید.

هوا را با اقلیم لغزش نگیرید. اقلیم دامنه ی متجاوز عریض لطافت دارد. اساسا، اقلیم منعکس کننده ی میانگین آسمانی بلندمدت یک منطقه و روندهای آن است. این میانگین ها اغلب براساس مشاهدات دقیقی که چندین دهه جمع آوری شده است، حاصل می شوند. با توجه به فرق تو مقیاس، منطقی است که تصور کنیم دگرگونی اقلیم نسبت بوسیله تبدیل هوا بسیار کندتر است. با این حال، اقلیم نیر دچار تبدیل می شود. به نعوظ متوسط، همه ی اقلیم های منطقه ای جهان چیزی را تشکیل می دهند که دانشمندان بوسیله آن «اقلیم جهانی» می گویند که می تواند خلال زمان تغییر درنگ.مقاله های مرتبط:پنج مورد از رایج ترین تصورات خبط درمورد تغییرات اقلیمیدانشمندان اقلیمی: گرمایش جهانی به استاندارد طلایی روان استتغییرات اقلیمی فعلی داخل ۲۰۰۰ سال گذشته بی سابقه بوده است

با این تعاریف، معنای دقیق اصطلاح تغییرات اقلیمی چیست؟ براساس جامع ترین تعریف، تغییر اقلیمی دربرگیرنده نوسانات طولانی مدت تو یک یا تعداد بیشتری از متغیرهای مرتبط با اقلیم مانند بارندگی در یک منطقه است. توجه داشته باشید که این درود هم درمورد اقلیم های منطقه ای و هم خود اقلیم جهانی کابرد دارد. مثلا می گوییم اروپای شمالی دچار افزایش چشم گیری در طوفان های بارانی شده و این سیلان برای دهه ها ادامه داشته است. این سناریوی فرضی، مثالی از تغییر اقلیمی منطقه ای است که درون آن تغییراتی که تو بخش های دیگر دنیا رخ می دهد، درنظر گرفته نمی شود. از طرف دیگر، گرمایش جهانی، جهانی است. این اصطلاح اشاره بوسیله افزایش در میانگین دماهای سطحی سیاره دارد. اینجا، روی زمین، قطعا این میانگین تو حال افزودن است.

اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) گزارش می کند که در فاصله ی سال های ۱۸۸۰ تا ۲۰۱۶، میانگین دماهای سطحی زمین حدود ۰/۹۵ درجه ی سانتیگراد تکثیر بی پرده کرده است. شاید این افزایش زیاد به چشم نیاید اما یک تغییر دمایی اندک در سطح سیاره می تواند تأثیرات وسیعی داشته باشد. پانزده هزاره سال پیش و در یک عصر یخبندان، دنیا ما حدود ۵ منصب ی سانتیگراد سردتر از امروز حیات و همین دما، برای اینکه حدود یک سوم از سطح زمین پوشیده از خنک شود، کافی حیات. گرمایش جهانی فرمی از تغییرات اقلیمی است، اما تغییرات اقلیمی قدیم خود را بوسیله عارض گرمایش جهانی نشان نمی دهد.

یک مشکل بی سابقه

گرمایش اخیر ناشی از اشاعه گازهای گلخانه ای سبب افزودن در سیل و خشکسالی می شود. درحالی که داخل مناطق خاصی از جهان مقیاس بارندگی افزودن می یابد، خاک مناطق خشک تر، رطوبت یدکی را از دست می دهد. ناتان استایگر، دانشمند علوم جوی دانشگاه کلمبیا اثر حاصل از این تغییرات را روی تمدن های انسانی مورد مطالعه استراحت می دهد. او می گوید:ازنظر تاریخی، جوامع گذشته عمدتا ذیل تأثیر همان رویدادهای اقلیمی ویرانه گری که امروزه اتفاق می افتند، استراحت داشتند: گرما و سرمای طولانی و شدید، خشکسالی و سیلاب. غالبا در تغییرات اقلیمی گذشته انسان ها نقشی نداشتند اما گاهی حوادث شدید اقلیمی با سوء مدیریت آن ها تشدید می شد.

استایگر به خوردگی قبر ناشی از کشت به عنوان مثالی از مورد اخیر یاد می کند و می گوید:مناطقی که قبر های پهناور و غنی خود را از دست می دهند، دربرابر خشکی دوران خشکسالی آسیب پذیرتر هستند بنابراین علت می شوند که خشکسالی از آنچه قبلا بوده است، بدتر شود.

در سال ۲۰۱۹، استایگر و همکارانش مقاله ای را داخل روزنامه ی Nature منتشر کردند. آن ها با استفاده از هسته های یخی، نمونه های مرجانی، سوابق تاریخی و دیگر شواهد، تاریخ ی تغییرات اقلیمی را هنگام دو هزار ی گذشته تک معاینه فراغت دادند. طی این اطراف ی زمانی، ناهنجاری هایی شبیه ناهنجاری اقلیمی قرون وسطایی دیده می شد که از ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد کشش کشید. بیشتر این رویدادها ماهیت منطقه ای داشتند. بااین حال استایگر و همکارانش دریافتند، گرم ترین دوره ی زمین طی دو هزاره سال گذشته، همین دوره ی اواخر قرن بیستم بوده است که ۹۸ درصد از زمین را دامن تأثیر صبر داده است. درواقع خلال ۲۰ قرن از تاریخ بشر، نیاکان ما هرگز پدیده ی اقلیمی جهانی همچون تغییرات اقلیمی امروزی را امتحان نکردند. آیا ما دلگشا اقبال نیستیم؟بیشتر بخوانید:سفر ناامیدکننده اخبار اقلیمی؛ جهان در توقف بیشه زدایی شکست خوردمشکل خرابکاری زمین، ناحیه هند را به چالش کشیده استفناوری، اقلیم و تنخواه داری؛ مثلث غیرممکن بشر در قرن ۲۱اگر تمام درختان زمین نابود شوند، چه اتفاقی می افتد؟آمازون ۱۰۰ هزاره دستگاه ون برقی ریوین نصیحت انصاف