با ماسایوشی سان، قدرتمندترین هنرپیشه سیلیکون ولی آشنا شوید

شاید در تخیل اولیه ی همگی ی تعلق مندان به دنیای فناوری، افرادی همچون ایلان ماسک، مارک زاکربرگ و جف بزوس به نشانی قدرتمندترین و تأثیرگذارترین افراد سیلیکون ولی حضور داشته باشند. منتهی سرمایه گذاران جلال تیمار در قطب فناوری دنیا درگاه دارند که نقش مهمی را پیشرفت های دنیای فناوری عمل می کنند. از میان آن ها می توان به مدیر میلیاردر سافت بانک، ماسایوشی رژه اشاره کرد که سرمایه گذاری های عظیمی تو انگیزه شکل دهی به آینده ی دنیای فناوری ادا می دهد. آینده ی مورد نظر او، جهانی تحت مدیریت شعور مصنوعی است که شاید همه ی ما آماده ی پیشگاه در آن نباشیم. کاترینا بروکر، نویسنده ی فست کامپانی مقاله ای مفصل درباره ی این هنرمند بزرگ نوشته است که داخل ادامه از واژه او می خوانیم.مقاله های مرتبط:چگونه سافت بانک به بزرگ ترین تنخواه گذار فناوری دنیا تبدیل شدسافت بانک ژاپن سهام کسب وکار موبایل خود را به صورت عمومی ارائه می کند

بامداد یک روز آفتابی در سن کارلوس است و من درون میان برنامه ی زمانی فشرده با ماسایوشی سان بازدید می کنم. من به دعوت او با افرادی آشنا می منحوس که در برنامه ی سرمایه گذاری آتی اش بوسیله نام Vision Fund همکاری می کنند. برنامه ای که بوسیله نوعی با شعار تنخواه گذاری تو کل آینده اجرا می شود. سان، لله تجارت و مذاکره، پس از چهار دهه تکاپو برای ساختن غولی درون صنعت مخابرات، دو سال پیش همدستی سرمایه گذاری خار ق العاده ی خود ر اتأسیس کرد. هدف از تأسیس شرکت سرمایه گذاری، پشتیبانی از استارتاپ هایی است که بوسیله عقیده ی سان، موج جدیدی از دگرگونی دیجیتال را هدایت می کنند.

سان همه چیز را در طرز سرمایه گذاری جدیدش قرار می داد. او از موفقیت، همکاری تحت مدیریت و حتی اعتبارش برای پیش سرما اهداف جدید استفاده می کند. شاید در نگاه نخست همه از خود بپرسیم که شعار اصلی از چنین سرمایه گذاری های عظیم چه چیزی می تواند باشد. قطعا دارا بزرگی همچون سان، برنامه های صراحت برای فعالیت های خویشتن دارد و ما کاربران معمولی باید تنها هواخواه نتایج آن باشیم.

من ابتدا زمانه ۹ صبح با سان فراغت داشتم. در هیاهوی پروگرام های بهم خورده او، ملاقات به شایسته کردن ۴:۳۰ بعدازظهر موکول شد. وقتی بوسیله دفتر اصلی ویژن فاند داخل شاهراه ۱۰۱ کالیفرنیا رسیدم، از سادگی نقشه کشی آن شگفت زده شدم. سان قدیم به هزینه های وزین و نمایش های پر زرق وبرق شهرت دارد. او در سال ۲۰۱۳ هزینه ای بالغ بر ۱۱۷ میلیون دلار بخاطر خرید خانه ای در وودسایت خرج کرد که رکوردی در تاریخ آمریکا بود. درمقابل، دفتر ویژن فاند طراحی میسر تیغ ای و بتنی داشت که در هر منطقه ی حومه ای در آمریکا بوسیله قرار دیده می شود.

بروکر در ادامه توضیحاتی درباره ی اتاق امید و تللاشش برای حساسیت ساختار و کارهای درحال جریان درون ویژن فاند می دهد. مدل سازی ساده ی حجره انتظار و نوشته های نامفهوم اتاق کناری، توجه اش را جلب می کند، اما باز هم در نگاه مطلع نمی تواند درکی کلی از دستور کار های انبازی بوسیله دست بیاورد.

راجیو میسرا بدوی انفراد است که با بروکر دیدار می کند. او به عنوام مدیرعامل شرکت بازرس بر ویژن فاند فعالیت می کند. میسرا با وجود سیر از لندن و خستگی زیاد از بروکر استقبال می درنگ. رژه این طور تأثیری روی افرادش دارد که آن ها را به سعی هرچه بیشتر تشویق می کند. به هرحال زمان دیدار بروکر با ویژن فاند نیز یکی از شلوغ ترین زمان های مشارکت بود.

در زمان دیدار بروکر، ویژن فاند برنامه های سرمایه گذاری بزرگی در مشت داشت. دور جذب تنخواه ی یک میلیارد دلاری بخاطر استارتاپ هندی Oyo، ۸۰۰ میلیون دلار جذب سرمایه برای همکاری های Compass و OpenDoor در مملکت ی املاک و مستغلات و ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در استارتاپ برزیلی تحویل غذای Loggi، برنامه های مهم ویژن فاند در آن زمان بودند. به علاوه سه گانه میلیارد دلار جذب تنخواه برای استارتاپ چینی ByteDance همچنین داخل جریان وجود. استارتاپ مذکور، اپلیکیشن ها و سرویس های رسانه ای متعددی همچومن TikTok را مدیریت می درنگ.صندوق سرمایه گذاری ویژن فاند بسیاری از رکوردهای دنیای فناوی را جابه جا کرد

سان در همان زمانی که برنامه های جذب سرمایه برای استارتاپ های بسی تو جریان بود، برنامه های بسیار بزرگ نم را همچنین برای خود شرکت ویژن فاند داخل مشت ارتکاب داشت. جذب تنخواه ی ۱۰۰ میلیارد دلاری یکی از دستور کار ها بود و همچنین پروگرام هایی برای جذب سرمایه ی ۴۵ میلیارد دلاری از شاهزاده ی عربستانی، اساس سلمان نیز درون دستور امر قرار داشت. متناسب ذکر است بن سلمان یکی از بزرگ ترین سرمایه گذارهای ویژن فاند محسوب می شود.

بروکر برای درک اولیه از فعالیت های ویژن فاند، فاتحه با میسرا گپ می یواش. در توضیحات اولیه، بروکر دانا می شود که ویژن فاند درون پدیدار با شعار جذب سرمایه فعالیت می بطی ء. در نگاهی اولیه به صحت این طور برداشتی اثر می بریم. اعداد تک دیدن ویژن فاند واقعا برازنده توجه هستند. حداقل تنخواه گذاری آن ها تو استارتاپ ها ۱۰۰ میلیون دلار گزارش می شود و طبق آمار، از سال ۲۰۱۶ تاکنون ۷۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند.

سان، مدیر ۶۱ ساله ی دنیای فناوری، علاوه کنار ویژن فاند با گونه ها و ابزارهای دیگر نیز از استارتاپ ها حمایت می کند. به بیان دیگر او از سافت بانک یا نام های دیگر دون مدیریتش نیز به نشانی منبع سرمایه گذاری کاربرد می کند. به نشانی مثال او با ابزارهای مالی در دسترس خود، تنخواه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری در اوبر و WeWork انجام عدل که هنوز هم دنباله دارد. به هرحال برنامه های مالی سان تاکنون توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. سرمایه گذاران خطرپذیر بی قراری از دستور کار های او متعجب می شوند.

سان سرمایه گذاری از دنیای شرق است که با دخول قطعی به دنیای فناوری غربی، بسیاری از ساختارهای تنخواه گذاری را دگرگون کرد. تا پیش از ورود او، هرگونه سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلار، همه را متعجب می کرد. اکنون او شرکتی دارد که با سرمایه گذاری های عظیم، همه را به حضرت جدی تر در دنیای آینده دعوت می کند. یک مدیر کوشا تو دنیای سرمایه گذاری خطرپذیر پیش از رجوع ی بروکر بوسیله ویژن فاند از او خواسته وجود تا سوالی مهم از مدیران آنجا داشته باشد. سوالی که شاید ذهن همه ی فعالان سیلیکون ولی را به خود درگیری می کند: سرمایه گذاری بعدی سان در کجا خواهد بود؟

در متعاقب لایه ی معنوی ویژن فاند، رمان پیچیده رطوبت جریان دارد. سان می گوید کامپیوترها دنیا را بهتر از انسان ها اداره می کنند. ری کورزول از اندیشمندان آینده نگر دنیای معاصر، از زبان تکینگی خواه Singularity بخاطر دورانی استفاده می کند که کامپیوترها کنترل همه چیز را در دست بگیرند. از دید او تا سال ۲۰۴۰ شاهد چنین رخدادی خواهیم بود. شاید ویژن فاند بتواند تأثیری بر این تاریخ داشته باشد. سان سرمایه گذاری های عظیمی در حوزه های هوش مصنوعی و تحصیل سامان ارتکاب می دهد تا مشارکت های فعال در حوز ه های مذکور را بوسیله جلو براند. شرکت هایی که همه ی عناصر مرتبط با زندگی ما را از بازار املاک اندوهناک تا تحویل غذا، مافوق تأثیر صبر می دهند.

سان برای اولین وعده ایده های خود را در سال ۲۰۱۰ و در طی یک مجمع ی سرمایه گذاری مطرح کرد. او اسلاید های متنوعی با تصاویر جذاب و قابل توجه نشان رحم که فایده های متعجب را بوسیله همراه داشت. اسلایدهایی از تراشه هایی که درون مغز انسان کاشته می شوند، جانور هایی که کپی می شوند و دست انسانی که بوسیله یک بازوی رباتیک، گل کادو می دهد. بسیاری از انسان و کارشناسان، آینده ی زیر مدیریت ماشین را خوفناک و حتی خراب کننده می دانند. درمقابل همه ی آن ها، رژه قرار دارد که آینده ی رباتیک را سالم تر و شادتر تصور می درنگ.

سرمایه گذار بزرگ سیلیکون ولی متصل بوسیله انسان می گوید که طرحی ۳۰۰ ساله در ذهن دارد. این طور تعریفی فراتر از ایده های بلندپروازانه و سودمحور یک میلیاردر قرار می گیرد. او ابزارهای پیگیری این طور ایده هایی را دارد و ابزارهای او، روز به روز به ریشه نزدیک نم می شوند. او یکی از پشیز افرادی محسوب می شود که توانایی تصمیم گیری با غلبه تأثیرگذاری کنار تمامی مردم جهان را دارد. تأثیری که در حوزه های گوناگون فناوری و جامعه، تا دهه ها (چنانچه نگوییم صد ها) ادامه خواهد داشت.Arm یکی از جسورانه ترین خریدهای سان و همکاری پایین تر مدیریتش بود

همان طور که فیسبوک و گوگل نشان دادند، ماشین ها ویژگی های سازنده های خویشتن را به ارث می برند. الگوریتم ها، نرم افزارها و شبکه ها، همه همان تعصب و پیش داوری های انسانی را یدک می کشند. به همین برهان سان ترجیح می دهد تا روی افرادی متشابه به خود سرمایه گذاری درنگ. افراد مورد دید او، حداقل باید شباهت هایی کلی با ایده های خودش داشته باشند. درنتیجه ی این طور رویکردی، قطعا نرخ های رژه به مرور به ارزش های همه ی انسان تغییر می شوند و حروف به سوی دنیای تحت مدیریت ماشین، به حافظه های ما دیکته خواهد شد.

در اینجا مرحله دیگر باید از خود بپرسیم که این ماشین عظیم به کدام شعاع حرکت می کند؟

داستان واقعی از میهمانی شامی نخست می شود که رژه در یک شب تابستانی سال ۲۰۱۶ داخل کاخ ۳۶ هزار متر مربعی اش واقع داخل وودساید برگزار کرد. میهمانی مجللی که قطعا اهدافی در مسیر تنخواه گذاری های بزرگ آسیایی بلندپرواز داشت. داخل میان میهمانان، سیمون سگارز محضر داشت. او خبر نداشت که آن میهمانی، بوسیله یکی از مهم ترین لحظات زندگی اش تبدیل خواهد شد. سگارز، مدیرعامل شریک طراح پردازنده ی Arm، تصور می کرد که داخل میهمانی رژه بتواند قراردادی به نفع شرکتش برملا کند. شاید او تصور می کرد سان از پردازنده های آرم در محصولات و سرو های مخابراتی کوچکتر پیمان نامه با سافت بانک مصرف کند.

ران فیشر یکی از افرادی بود که در میز شام با سگارز هم صحبت شد. او به مدت ۳۰ سال نایب اصلی رژه وجود و قطعا برای قراردادی مهم در میهمانی حضور داشت. سگارز بوسیله یاد می آورد که صحبت ها اول درباره ی هوش مصنوعی و فناوری های دیگر مرتبط با آینده جریان یافت. سپس رژه وارد گفتگو شد و آن ها درباره ی ظرفیت های پردازنده های آرم برای تبدیل کردن همه چیز (میز، صندلی، یخچال، خودرو، در، کلید و غیره) به عضوی از اینترنت، صحبت کردند. سان در کمی از صحبت ها به سگارز گفت: «چنانچه انفراد پول حیات نداشته باشد، چه تعداد دستگاه می نبوغ با فناوری شما تولید کرد؟» سگارز بوسیله نشانی مدیر یک همدستی سهامی عام هیچ گاه چنین سوالی را نشنیده بود. فیشر بوسیله باید می آورد که به محض مطرح شدن سؤال، چشم ها سگارز کاملا گرد شد.

چند روز پس از میهمانی مذکور، سگارز تو دکه خود نشسته بود که تماسی از توکیو ستاندن کرد. سان تعاقب شیار وجود و تقاضای ملاقاتی زننده با سگارز و مهتر هیئت مدیره ی آرم، استوارت چمبرز را مطرح کرد. چمبرز در تعطیلاتی در ساحل ترکیه بوسیله سر می برد، ولی سان نمی صدای زیر مردانه عاشق بماند. او جتی شخصی برای سگارز ارسال کرد و از چمبرز اندوه غبطه تا با کرجی شخصی اش به ساحل خاوری مدیترانه برود.

داستانی که در ارتفاع خواندیم، متشابه به صحنه ای از فیلم های جیمز باند ستایش می شود. سگارز پس از فرود هواپیمای انحصاری توسط دو نیروی امنیتی همراهی شد و به رستورانی قشنگ با نمایی بوسیله سمت اقیانوس رفت. رستورانی که به رخ کامل توسط سان بخاطر میهمانان رزرو شده حیات. مدیرعامل آرم، دقایق و ساعت های اولیه ی دیدار را سورئال می داند.

رژه در همان ابتدای ملاقات، به صراحت ایده ی خویشتن را با مدیران آرم مطرح کرد. او همکاری را می خواست و برای صیقلی هزینه نیز آماده بود. پیشنهاد مدیر ژاپنی بوسیله سیاق ای بود که از محاسبه سرعت و حجم سرمایه گذاری، همه ی اهالی بالن استریت را انگشت به دندان گذاشت. او ۳۲ میلیارد دلار برای تصاحب آرم پیشنهاد قسط که ۴۳ درصد بیش از قیمت باهم اتحاد کردن بود. میلیاردر ژاپنی در طول دو هفته قرارداد را بوسیله پایان رسید. تصویری از آن رویداد حیات دارد که سان را ایستاده داخل بندر مارماریس نشان می دهد. قایق ها در پشت سان صبر دارند و درون چهره ی او، شادی حاصل از قراردادی پرسود و موفق دیده می شود.

چشم انداز سان برای اتصال همگی ی عناصر گیتی به اینترنت، قطعا به پول بیشتری نیاز دارد. او به همین برهان ویژن فاند را تأسیس کرد که قوطی تنخواه گذاری عربستانی Saudi Arabian Public Investment Fund بوسیله نشانی نخستین تنخواه گذار با هزینه ای حدود ۴۵ میلیارد دلار به آن ملحق شد. بزرگی ورود سعودی ها بوسیله ویژن فاند با نگاهی به ارقام سرمایه گذاری دنیای فناوری در آن سال ها، به صراحت روشن می شود.

کچل صنعت تنخواه گذاری خطرپذیر به عارض سالانه تنخواه ی ۷۰ میلیارد دلاری تنقیه می یواش. درنتیجه ایده ای شرکتی که بوسیله تنهایی ۱۰۰ میلیارد دلار تنخواه گذاری کند، قطعا شگفت انگیز خواهد بود. لول سعودی ها به قدری اعتمادبه نفس سان را بالا برد که بوسیله سرعت به دنبال سرمایه گذارهای مربوط باینده همچون اپل، کوالکام و فاکسکان رفت. پس از چند ماه، سرمایه های صندوق بوسیله ۹۳ میلیارد دلار رسید. رژه در آن زمان دلیل تقلا بخاطر جذب چنین سرمایه ای را این طرز اشعار کرد:فاز اتیه انقلاب اطلاعات درون جریان است. ساختن تصرف وکاری که بتواند قیام را ممکن کند، به سرمایه گذاری های بی سابقه ی عظیم و طولانی مدت نیاز دارد. 

با جذب سرمایه تو چنان ابعادی، رژه آماده حیات تا به مدح بلومبرگ «رعد و برقی بزرگ به قبل سیلیکون ولی» واقف نرم.سان ضربات سهمگینی به سیستم سرمایه گذاری سیلیکون اما وارد کرد

بروکر در اکتبر ۲۰۱۸ بازدیدی از دفتر WeWork داشت. او بوسیله یاد می آورد که گروهی بصیرت آموز در آن روز در دفتر حضور داشتند. دانش آموزهایی که از دبستان ی نخستین زیرمجموعه ی وی ورک بوسیله معروفیت WeGrow به دفتر انبازی آمده بودند و میزی برای سودا محصولات خویشتن دایر کردند. خرد آموزی ۶ یا هفت ساله به بروکر پیشنهاد فروش داده و محصولاتش را روی آیپد مخصوص فروش، به او علامت رحم. بروکر که بخاطر بررسی ی نحو ی هزینه کردن سرمایه های ویژن فاند به وی ورک رفته بود، خرید خود را به ساعت بازگشت موکول می کند، اما خردسال نیز ناراحت نمی شود. در برابر خریداران متعددی برای محصولات او تو دکه حضور دارند.

بروکر دفتر وی ورک را این طرز وصف می بطی ء:نور خورشید از دریچه های بلند ساختمان واقع در خیابان ۱۸ غربی به در می تابد. طراحی باز ساختمان به من امکان می دهد که از جزء پذیرش، ستون های منظم میزها را مشاهده کنم که اعضای وی ورک پشت آن ها با لپ تاپ های خود مشغول هستند. داخل گوشه ی انتهایی فضای کاری، دیواری تیغ ای وجود دارد که آدام نیومن، مدیرعامل وی ورک در متعاقب آن نشست ای را برگزار می بطی ء.

فیشر که در هیئت مدیره ی وی ورک بی قراری درگاه دارد، فرصت های بی شماری را در آینده ی این شریک می بیند. حتی سان اعتقاد دارد که وی ورک بوسیله علی بابای بعد اینده تو پورتفولیوی او تبدیل خواهد شد. او در سال ۲۰۰۰، سرمایه گذاری ۲۰ میلیون دلاری تو شریک بازرگانی الکترونیک چینی ارتکاب داد که در آن سال ها هنوز آینده ی روشنی نداشت. امروز ارزش راسته علی بابا بوسیله نزدیکی ۴۰۰ میلیارد دلار فصیح است.

حجم های وی ورک زمانی روشن می شود که هوش تقلبی و یادگیری ماشین را با نگرش فرمان افراد ترکیب کنیم. فضایی که اکثر مردم، تسهیم عمد ه ای از زمان بیدار بودن خویشتن را تو آن می گذرانند. بروکر در ادامه ی ملاقات خود بوسیله ملاقات مارک تنر، مدیر میوه وی ورک می رود. او جهیز کند افزاری عام شرکت را به بروکر مدال می دهد که برای مدیریت ۳۵۵ مرکز کاری آن ها تو سرتاسر جهان استعمال می شود.

بروکر در نگاه شروع بوسیله بطی ء اسباب مدیریتی وی ورک متوجه ردگیری تمامی فعالیت های خودش از زمان ورود به ساختمان می شود. حسگرهای بی احصائیه نصب شده در بخش های گوناگون از میزها تا دیوار و غیره، همه ی فعالیت های او را ثبت کرده اند. چنین ردگیری، بخشی از کود ی آزمایشی کند اسباب محسوب می شود که با کمال مطلوب معاینه حرکت و رفتارهای مردم در محل کار توسعه خواهد یافت. سامان ها داده های با ارزشی را از رفتارهای کارمندان حصول می کنند که بعدها تو همه ی مراحل از نقشه کشی محیط کار تا استخدام کارایی خواهد داشت.وی ورک به ممارست از شرکتی با محویت املاک بوسیله شرکتی فناورانه تغییر می شود

به عنوان معیار ای از کاربردهای یواش افزار کنترلی وی ورک، می قابلیت بوسیله معاینه صف های طولانی قوه در ساعات ابتدایی روز تو دفتر رمز کرد. مدیران با استفاده از همین داده ها، غرض به استخدام یک باریستای دیگر برای مشارکت گرفتند. به علاوه حسگرها نشان می دهند که سالن های کنفرانس بزرگ (با ظرفیت ۲۰ نفر) به ندرت مملو می شوند و بوسیله همین دلیل، برنامه ای برای تغییر ابعاد فضاها درون شرکت شروع شد. داخل فرجام مدیران وی ورک بوسیله بروکر اطمینان می دهند که هیچگاه معلومات خصوصی از کارمندان توسط حسگرها بایگانی نمی شود.

تنر پس از نشان دادن کارایی های بطی ء وسایل درون دفتر اصلی وی ورک، نمایی از دکه برلین را به بروکر مدال می دهد. نرم ادوات موردنظر Field Lens نام دارد که در سال ۲۰۱۷ توسط وی ورک خریداری شد. فیلد لنز به آویشن وی ورک امکان می دهد تا زیرساخت های بناء و تعمیر و نگه داری آن را تحت دید داشته باشند. بروکر در نشست با تنر می بیند که درنگ افزار، جزئیات فراوانی را از خانه با بور ی هزاران کیلومتر آن طرف تر نشان می دهد. تنر حتی درون جریان نشان دادن یواش افزار، متوجه مشکلی تأسیساتی در ساختمان برلین می شود.

درون دنباله ی جلسه ی تنر با بروکر، مدیر وی ورک نمایی از ۸۳ شهری را نشان می دهد که دفاتر مشارکت در آن ها فعالیت می کنند. مدیران با مصرف از این نقشه می توانند هر یک از دفاتر سرتاسر گیتی را با جزئیات بلندی نظارت و بررسی کنند. دیوید فانو، مدیر رشد وی ورک در مصاحبه با بروکر می گوید:هر جسمی ظرفیت تبدیل شدن به یک کامپیوتر را دارد. وقتی دفتر کاری به عنصری کاملا همواره با چنین سطحی از هوشمندی تحول شود، جهان چگونه خواهد بود؟

ادبیات های بالا، همگی نشان دهنده ی دلیل علاقه ی سان به وی ورک و سرمایه گذاری های میلیارد دلاری او هستند. تا میانه ی ماه دسامبر گذشته، سکه سرمایه گذاری به ۸/۶۵ میلیارد دلار رسید و ارزش این انبازی نیز ۴۵ میلیارد دلار بود. تو ماه ژانویه ی سال جاری، سرمایه گذاری بزرگ دیگری بوسیله مبلغ دو میلیارد دلار از سوی سافت بانک اجرا شد.

وی ورک برای برآورده کردن انتظارات سان، با سرعت هرچه تمام برنده هزینه های واریزی را خرج می یواش تا تاثیر خود را هرچه بیشتر افزایش دهد. آن ها از زمان سرمایه گذاری بدوی ی سافت بانک (۱۵ ماه پیش) تعداد دفاتر خود را درون سرتاسر جهان دوبرابر کرده اند. در ماه های گذشته، ۶ شرکت توسط وی ورک خریداری شد و تعداد دیگری نیز کمال مطلوب تنخواه گذاری بودند. آن ها به اندازه ای فضای اداری در اختیار پژمان اند که به بزرگ ترین مستأجر تجاری داخل نیویورک سیتی، واشنگتن دی سی و لندن تبدیل شد ه اند. به علاوه هند و برزیل بی آرامی میزبان این شرکت بوده اند.

تو سه ماهه ی چهارم سال ۲۰۱۸، وی ورک تصمیم گرفت تا ۱۰۰ هزار میز کاری دیگر به دارایی های خود اضافه نرم. ازطرفی سافت بانک قصد دارد تا ۲۰ میلیارد دلار دیگر داخل شرکت سرمایه گذاری نرم و احتمالا سرعت توسعه ی آن ها بیشتر هم خواهد شد.

سرعت نمو و سرمایه گذاری ها، درآمد و ضررهای مالی وی ورک را بوسیله عارض اندوه زمان افزایش عدالت. وی ورک در ۹ ماهه ی مقدمه سال ۲۰۱۸، خسارتی جوان به خشکی امدن ۱/۲۲ میلیارد دلار معتدل شد، هرچند درآمد آن ها بوسیله ۱/۲۵ میلیارد دلار رسید. به علاوه آن ها ۱۸ میلیار دلار بدهی دربست ی فضای موثر دارند. آن ها درون بهار گذشته اوراق سرمایه گذاری را با هدف جذب سرمایه به میدان عرضه کردند. آژانس های اجاره ای ارزشی بیش پایین برای این شریک تخمین زدند و به نوعی آن را بی بها خواندند. درنتیجه ی تجرید ها، ارزش اوراق در پنج روز اول کاستی ۱۰ درصدی را امتحان کرد که مقصد ای از تردید و تردید تنخواه گذارها حیات.

جسی روزنتال، تحلیل گر کردیت سایتس سال گذشته درباره ی وی ورک نوشت:ما از موقعیت مالی و عملیاتی شریک راضی نیستیم. دارایی ها و بدهی های آن ها هم خوانی ندارد. با نگاهی به وی ورک، آینده ای به صورت فاجعه، هزینه های سرسام آور، نمونه کسب وکاری نامطمئن املاک و مستغلات و مسیر نامشخص به سمت سوددهی را می بینیم.

رشد سریع و سرسام آور و ی ورک، چشم انداز مدیران آن نسبت به همدستی را نیز تعییر می دهد. آن ها رشد سریع فیزیکی و فناوری داشته اند و خود را متجاوز از یک شریک شدن املاک و مستغلات، یک پلتفرم فضایی می دانند که با هدف پیوند انسان ها با ماشین های هوشمند فعالیت می بطی ء. تو یکی از برنامه های داخلی باهم اتحاد کردن در سال ۲۰۱۸، چشم انداز آن ها به قیافه اداره های متحدالمرکزی کشیده شد. داخل مبصر ترین دایره، واحدهای تصرف وکاری واقعی از مدرسه تا مجتمع ورزشی و رویدادهای زنده دیده می شوند. لایه ی دوم، عناصر بنیادی وجود مردم هستند. مواردی شامل زندگی، عشق، بازی، یادگیری و همکاری در این لایه راحتی دارند. عناصری که محصولات باید آن ها را طولانی کنند. تو داخلی ترین دایره نیز با کلمه ی «ما» روبه رو می شویم.

نیومن از آن دسته کارآفرین هایی محسوب می شود که همیشه دیدگاهی بلندپروزانه دارد. او زمانی که تنها سه گانه ساختمان داشت، تو خاطر گشادگی بوسیله ۱۰۰ ساختمان حیات. با تنخواه گذاری های سان، چشم اندازهای بلندمدت نیومن و تیمش همچنین توسعه یافت. آن ها توسعه ای با سرعت خارق العاده را امتحان کردند. آرتی مینسون، مدیر مالی وی ورک می گوید نیومن و سان ارتباطی خاص با غم دارند. هر محدودیت که با این دو نفر آشنا باشد، می گوید که سان، جوانی خود را داخل نیومن می بیند؛ انفراد با اشتیاق رفعت که در بالاترین سرعت ممکن حرکت می نرم.

افراد درگیر با وی ورک اعتقاد دارند که منتورینگ سان، نقشی خطیر درون ترفیع انبازی داشته است. فانو یکی از کارمندانی حیات که داخل سال ۲۰۱۵ به شریک شدن ملحق شد. او می گوید سان رویه تفکر آن ها را نسبت به شرکت و ساختارهای آن تغییر رحم. از نظر او، ماسایوشی تکاپو می بطی ء تا هرگونه شباهت وی ورک به یک شرکا املاک و مستغلات را از بین ببرد.

استفن هک، بنیان گذار و مدیرعامل استارتاپ هوش ساختگی Nauto یکی از افراد بی شماری وجود که تماسی ناگهانی از توکیو دریافت می کنند؛ تماسی با این مضمون: «ماسا می خواهد با شما بازدید کند. آیا می توانید خود را به یک تصعید روز بعد برسانید؟»

استارتاپ سربتو داخل مملکت ی تاسیس دوربین های مجهز به هوش جعلی فعالیت می نرم که داخل خودروهای خودران کاربرد دارند. هک درون زمان شهود تماس، یک میتینگ ی اساسی هیئت مدیره داشت و نمی خواست آن را فسخ کند. ازطرفی یکی از اعضای هیئت مدیره به او گفت: «آدم همه ی زندگی خود تکاپو می کنند تا دیداری با ماسا داشته باشند».

هر کارآفرینی که سرمایه ای را از ویژن فاند اخذ می کند، درنهایت جلسه ای با مدیر سافت بانک خواهد داشت. ۱۱ شریک ویژن فاند که در کالیفرنیا، لندن و توکیو محضر دارند، کارآفرین اتیه برای بازدید هفته ای با سان را انتخاب می کنند. پیش از گزینش نیز ماه ها زمان به شناخت استارتاپ و اساس گذارهایش خاص داده می شود.جلسات کارآفرین ها با رژه طی مراسمی خاص و در محیطی دوست داشتنی برگزار می شود

جلسات کارآفرین ها با سان عموما تو یک اتاق کنفرانس بزرگ داخل بارو شیدون سافت بانک درون توکیو برگزار می شود؛ اتاق اهمیت که چشم انداز وسیعی از بندر توکیو و مناطق پس از آن دارد. اتاق جلسه و چشم انداز آن، نمادی از تفاوت سان با دیگر سرمایه گذارهای VC را مدال می دهد؛ نمادی از آینده نگری و چشم اندازهای او که قطعا فراتر از هر رقیب دیگر خواهد بود.

جفری هازنبولد، یکی از سرمایه گذارهای شریک شدن درون پروژه ویژن فاند است. او قبلا مدیر مالی استارتاپ عکاسی Shutterfly بود و مسئولیت توسعه ی برنامه ای برای بهبود سرمایه گذاری ها به خشکی امدن عهده دارد. هدف جفری، توسعه ی سیستمی برای ردگیری استارتاپ های درحال نمود است که احتمالا به صندوق تنخواه گذاری معاون می کند تا سرمایه گذاری های بعد اینده را با سرعت و بازدهی بیشتر مشهود کند.

سان قدی کوتاه دارد و به آرامی صحبت می درنگ. اطرافیان او شخصیتش را باهوش و متواضع و بذله گو طبع وصف می کنند. زمانی تعدادی از دوستانش او را متشابه به شخصیت کارتونی چارلی براون معرفی می کردند. شخصیت شوخ طبع سان باعث شد تا تو پاسخ به همین طنز ها، عروسکی از سگ اسمی آن انیمیشن یعنی Snoopy روی میزش راحتی دهد. او در یک مراسم سرمایه گذاری، خودش را «دهان عریض» خوانده بود. در مثالی دیگر با تکیه بر تعلق اش به فیلم های فساد ستارگان، دیالوگی از آن فیلم را برای توضیح انتخاب سرمایه گذاری هایش مثال زد: «Yoda says, Listen to the Force»

مدیر قدرتمند ژاپنی درون لباس نهفتن هم آن چنان مقید تراشیدن و قدیم کت و شلوار نمی پوشد. هک درون دیدار با سان او را در لباس جین و تیشرت دیده وجود. خود هک اعتقاد دارد ماخذ گذارهای جوان داخل شکل پوشیدن در دیدار با سان دریافتن بالایی دارند. بوسیله هرحال امروز هک به کارپرداز نیکوکاری درکنار سان بدل شده است و داخل بسیاری از بازدید های معرفی استارتاپ در کنارش قرار می گیرد. او بوسیله یاد می آورد که درون پایان ملاقات با سان، با اندوه درباره ی آرزوهایشان مصاحبت کرده اند!

اطرافیان رژه می گویند که او در زمان صحبت با اساس گذارهای استارتاپ ها، جلسات تندباد ذهنی، تدوین استراتژی و برنامه ریزی برای نوآوری جدید، شادترین لحظات را تجربه می کند. مارسو کلار، مدیر عملیات سافت بانک و مدیرعامل قبلی Sprint درباره ی قانون های سان می گوید: «اگر ماسا می میل همه ی روز بوسیله کارهای مورد تعلق اش بپردازد، قطعا قدیم به ملاقات با کارآفرین ها مبتلا می شد».

سان در سیلان دیدار با کارآفرین ها روی سودآوری پروژه ها متمرکز نمی شود. او بسیار از همه به سرعت حرکت و رشد انبازی می پردازد. چنین رویکردی، اثری هیپنوتیزمی روی مدیران پورتفولیوی سرمایه گذاری او دارد. به عنوان مثال رابرت رفکین، مدیرعامل استارتاپ کامپس بوسیله یاد می آورد که سان در مقدماتی ملاقات بوسیله او گفته وجود: «تنها اموال شرکت تو چشم انداز بلندپروازانه ی اساس گذار دیده می شود». سان سؤال مشهورش را نیز از رفکین پرسیده حیات که اگر محدودیت مالی نداشته باشد، شرکتش بوسیله کجا خواهد رسید.

در مثالی دیگر از بازدید با سان، سم زاید، مدیرعامل شرکت پول اعانه خودروی Getaround می گوید که سان از او پرسیده است: «ما چگونه می توانیم به شما معاون کنیم تا ۱۰۰ طبق بزرگ زیرفون شوید؟» جلسه ی آن ها با یکدیگر درنهایت بوسیله سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری درون استارتاپ ختم شد.

تا اینکه استارتاپ های فیروز نیز از ایده پردازی ها و انرژی مثبت سان استفاده کرده اند. دارا خسروشاهی، مدیرعامل اوبر دیوان ه ی رژه می گوید: «افرادی همچون ماسا می توانند به دنیای ما شتاب دهند». همدستی او، زیادترین سرمایه اش را از ماسا دریافت می کند. خسروشاهی عقیده دارد پشتیبانی از سوی سان می تواند کلیدی مهیب داخل تبدیل شدن اوبر به آمازون دنیای حمل ونقل باشد.

دیو گرانان، حزن بنیان گذار و مدیرعامل استارتاوپ Light خزنده گذشته با سان در توکیو ملاقات کرد. استارتاپ او هم در حوزه ی تولید دوربین های سه بعدی فعالیت می نرم که در خودروهای خودران کاربرد خواهند داشت (رژه درون استراتژی خاص خود، در چندین استارتاپ با یک دسته بندی مشترک سرمایه گذاری می کند و معتقد است چنین رویکردی بوسیله پیروزی نهایی ختم می شود).

رژه در ملاقات با گرانان یکی از دوربین هایی که برای نمایش نمونه ای اولیه درون نشست بود را بر می دارد. او لنز دوربین را به سمت تصویری تو اتاق می گیرد. درون تمثال مذکور، طرحی از یک سامورایی متعلق به سال های بیش دور وجود دارد. او سپس دوربین را بدون هیچگاه توضیحی به گرانان بازگرداند. مدیرعامل لایت می گوید که بعدا نگاهی بوسیله آن قاب داشت و فرد موجود تو آن را اطلاع کرد. تصویر مذکور، نقاشی از ساکاموتو ریوما بود. یک ماجراجوی رونین که مسیری پر پیچ و پیچ را به سمت هدایت انقلاب علیه فئودال های عهد توکوگاوا طی کرد و درنهایت، دوران مدرن ژاپن را مقدمه کرد. او قهرمان کودکی های سان است که درباره اش می گوید:هر روز صبح که بوسیله محل کار می آیم، این تمثال به من یادآوری می کند که تصمیمی درخورد شأن ریوما بگیرم. ریوما نقطه ی شروع عمر من حیات.

سان بچگی فقیرانه ای داشت و درون جزیره ی دورافتاده ی کیوشو در جنوب ژاپن بزرگ شد. خانواده ی او در دهه ی ۱۹۶۰ از کره به ژاپن مهاجرت کرده بودند. آن ها تو دورانی بوسیله ژاپن آمدند که نژادپرستی و دشمنی با خارجی ها شایع وجود. والدین او نامش را ماسایوشی گذاشتند که در ژاپنی به معنای عدالت ترجمه می شود. آن ها صدای زیر مردانه داشتند که اسمی با چنین معنی، با ناعدالتی های موجود داخل جامعه که اجبار ای ها را دزد، شارلاتان و کلاهبردار نشان می داد، مقابله خواهد کرد. البته غرض آن ها فایده ای نداشت و رژه درون دبیرستان مورد آزار قرار می گرفت.

ارتباط رژه با پدرش، شخصیت او را در ادامه ی عمر قدرتمندتر کرد. بابا او اعتقاد داشت فرزندش آینده ای مملو از موفقیت و پیروزی دارد. سان یک بار تو عهد مدرسه به پدرش، میتسونوری گفته بود که می خواهد در آینده معلم شود. میتسونوری که اکنون ۸۲ سال دارد، به پسرش گفته بود که معلمی، چشم اندازی کوچک برای آینده خواهد حیات. او بوسیله سان گفته بود: «غلام اعتقاد دارم که داخل نابغه هستی. فقط هنوز سرنوشتت را نمی شناسی».مدیرعامل سافت بانک در کودکی رویای معلم شدن در سر داشت

میتسونوری زمانی یک کافی شاپ طرز اندازی کرده بود و از پسرش برای جذب مشتری کمک خواست. رژه به او پیشنهاد قسط تا قهوه ی مجانی به مردم بدهد و ضرر قهوه های رایگان را با افزایش مشتری های داخل فروشگاه جبران کند. همین استراتژی توسط میتسونوری ارتکاب شد و همگان اش بیش سریع، مشتریان بی شماری را جذب کرد.

سان سند دانشگاهی اش را درون رشته ی قناعت و علوم کامپیوتر از دانشگاه یوسی برکلی دریافت کرد. او در سال ۱۹۸۱ به ژاپن رفت و سافت بانک را تأسیس کرد. او در آن زمان عزب دو سازمانی پاره وقت داشت و هیچ مشتری با شرکتش مشارکت نمی کرد. رژه درون همین وضعیت پروگرام ای ۵۰ ساله برای شرکتی تدوین کرد که عزب یواش افزار می فروخت. فراموش نکنید که درون آن سال ها تعداد قدری از انسان کامپیوتر داشتند. تقریبا هیچگاه کسب وکاری حول یواش افزارها روانی نداشت. به هرحال این حقایق هیچ تأثیری در غرض های رژه نداشتند. او زمانی به دو نفر کارمندش گفت که تا پنج سال آینده ۷۵ میلیون دلار معامله خواهد داشت. آن ها بلافاصله پس از شنیدن حرف های سان، انبازی را زین کردند!

مدیر ارشد امروز دنیای فناوری، برای پیشرفت های اولیه در کارش تا اینکه نصیحتی را به فقره گرفت که زمانی بوسیله پدرش داده بود. او مودم های رایگان را تو خیابان بوسیله مردم می عدالت تا بخاطر شرکت نرم افزاری اش خریدار جذب بطی ء. او تو حرکتی دیگر داخل یک نمایشگاه الکترونیکی، بزرگ ترین غرفه را اجاره و همگی ی مایملک اش را برای تبلیغات خرج کرد. گوناگون بنرها و یادداشت ها با تابلویی مبصر که نوشته بود «قیام بعدی رخساره داده است»، ابزارهای سان برای تبلیغ شرکتش بودند. تکاپو های او جمعیت زیادی را به سمت غرفه اش جذب کرد، اما باز هم فروشی رخساره نداد.

هیچگاه یک از شکست های اولیه منجر بوسیله سرخوردگی رژه نشدند. او داخل سال های اول نتوانست مشتری های زیادی جذب کند، اما داخل میانه ی دهه ی ۱۹۹۰ بوسیله اندکی موفق شده وجود که به عنوان بزرگ ترین توزیع کننده ی نرم اسباب تو ژاپن شناخته می شد. او درون همان زمان سهام شرکتش را به قیافه اشتراکی در راسته سهام ژاپن نمایش کرد.

سان پس از توفیق های اولیه در بازار ژاپن، مجذوب ظرفیت های پدیده ی بی سابقه آن سال ها یعنی اینترنت و زادگاهش، ایالات متحده ی آمریکا شد. توفیق های اولیه ی سافت بانک داخل سرمایه گذاری روی یاهو و E-Trade باعث شد تا پروگرام های بعد اینده به سرعت عمل شوند. تا سال ۱۹۹۷، مجله ی محلی سیلیکون ولی، سافت بانک را بوسیله نشانی بزرگ ترین سرمایه گذار اینترنت معرفی کرد.

یکی از سرمایه گذارهای خطرپذیر سافت بانک، گپ جالبی درباره ی استراتژی های این شرکت دارد. او در مصاحبه با فوربز گفته وجود: «استراتژی ما بر این پایه است که ابتدا توجه همه را احضار کرده، سپس پول آن ها را قبض کنیم و درنهایت سهمی از کارهای آن ها را تو اصالت بگیریم.»

در ماه ژانویه ی سال ۲۰۰۰ و دو ماه پیش از بلندی گرفتن حباب دات کام، سان ادعا کرد که با بیش از ۱۰۰ سرمایه گذاری، هفت درصد از باهم اتحاد کردن های اینترنتی سهامی عام جهان را در اختیار دارد.  او زمانی درود کرده بود که ثروتش هر هفته ۱۰ میلیارد دلار افزودن می یافت. رژه به مدت سه روز ثروتمندتر از بیل گیتس بود.

سهام سافت بانک زمانی سقوط کرد که تنخواه گذارها، برنامه های قراردادی و سرمایه گذاری های سان را زیر سؤال بردند. آن ها به نعوظ ویژه درباره ی دلایل خرید یک بانک و متوجه کردن بازار سهام نزدک به ژاپن، شک داشتند. افراد شکاک بوسیله استراتژی های رژه و تا اینکه رقبای او اعتقاد داشتند حرکت های سابق الذکر به ترتیب با هدف گشایش تنخواه گذاری در استارتاپ های سان و همچنین تسهیل نمایش ی اشتراکی آن ها انجام شد.

سقوط بازارهای آمریکا ضربه ی بزرگی را به رژه و استارتاپ های دریافت کننده ی سرمایه متوجه کرد. در ماه آوریل سال ۲۰۰۰، سهام استارتاپ های سودده سافت بانک قرین Buy.com، Webvan و حتی یاهو سقوط کرد. سان که انتظار زیادی به آینده داشت، حتی درون مقابله با مجادله دات کام تنخواه گذاری های خود را افزودن عدالت. وال استریت ژورنال تو ماه مارس سال ۲۰۰۱ گزارش رحم که سافت بانک در بیش از ۶۰۰ همکاری اینترنتی تنخواه گذاری کرده است. باتوجه بوسیله آمارها، رژه تعداد تنخواه گذاری های خود را در ۱۴ ماه، سه برابر کرده بود. در همان دوران، سهام سافت بانک ۹۰ درصد نزول داشت و ۷۰ میلیارد دلار از سرمایه های سان نابود شد.

با نگاهی به داستان پشته قطعا مشابه مایکل رونن، همکار ۲۰ ساله ی سان، به این نتیجه می رسیم که او از انسان های عادی فراتر است. هر کسی که چنین تجربه های مالی داشته باشد، قطعا در رفتارهای بعدی خود با ملاحظه بیشتری لول می کند، ولی رژه از همگی ی اطرافیان و رقبای خویشتن شجاع خیس بوسیله نظر می رسد. تا اینکه زمانی که استبدادی رژه داخل حال هبوط بود، او ۲۰ میلیون دلار تو شرکت بازرگانی الکترونیکی تنخواه گذاری کرد که آینده ی مشخصی نداشت. او ۳۴ درصد از سهام علی بابا را با این پول خرید که ۱۴ سال بعد و با ارائه ی عمومی سهام، ارزش آن به ۵۰ میلیارد دلار رسید.

ماسا در ماه نوامبر گذشته که گزارش درآمدی سافت بانک را به سرمایه گذارها عرضه می داد، از ظرفیت های بالای هوش قلابی صحبت کرد. او به حاضران در جلسه گفت:۲۰ سال پیش اینترنت تجلی کرد و امروز، هوش مصنوعی تو آستانه مقدمه حرکت با قدرتی تمام عیار است. 

جلسه ی سال گذشته با تنخواه گذارها قرین قدیم تو توکیو برگزار می شد و سان برای از کار افتادن ادعاهایش درباره ی درک قدر یا بهای چیزی مصنوعی، آمارهای متنوعی را برای حضار ارائه کرد. در پشت او، اسلایدی از باهم اتحاد کردن های وافر نمایش داده می شد که ویژن فاند تو آن ها سرمایه گذاری کرده است. بسیاری از از آن ها ارزشی بیش از یک میلیارد دلار داشتند که درنتیجه منجر بوسیله افزایش ثروت سافت بانک نیز می شدند. بوسیله عنوان نمونه ای از سودآوری سافت بانک در تنخواه گذاری ها می توان ابتیاع سهام فلیپ کارت به والمارت را مثال زد. آن ها پس از معامله سهام درون ماه می سال ۲۰۱۸، سود ۶۲ درصدی را تجربه کردند.اتصال انبازی های والا سرمایه گذاری سافت بانک، به رشد همگی ی آن ها کمک می نرم

سان و همکارانش از استراتژی مشهوری در سرمایه گذاری مصرف می کنند که تو زبان ژاپنی به شهرت gun-senryaku شناخته می شود. در تعریف کلی، این عبارت به دسته ای از پرنده ها اشاره می یواش که در فرمی منظم پرواز می کنند. خویشتن رژه از اصطلاح قسمت قسمت کردن ی برترین ها هم برای پورتفولیوی خویشتن مصرف می کند. همدستی های مادون تنخواه گذاری او، به صورت مجموع حرکتی زننده برنده و قدرتمندتر از زمانی دارند که به رخساره مجزا فعالیت می کردند. افرادی که داخل داخل همکاری های سان فعال هستند، سرعت لول آن ها را بسیار بیشتر از تصورات افراد دل تفسیر می کنند.

ماسایوشی سان درون تابستان گذشته از مدیر عملیات خویشتن یعنی کلار التماس کرد تا برنامه ای داخلی با مرام اضافه تولید ارزش در شرکت ها ارتکاب کند. شعار نهایی، افزایش دسترسی کارآفرین های استارتاپ های داخل ویژن فاند بوسیله منابع بین المللی و شرکای جهانی سافت بانک وجود. کلار حالا تیمی ۱۰۰ نفره برای اجرای پروگرام ی مذکور دارد که بوسیله صیت قسمت قسمت کردن عملیاتی سافت بانک شناخته می شوند. پیش بینی می شود که تعداد اعضای دسته تا سال آینده به ۲۵۰ نفر برسد.

یکی از عناصر اصلی دستور کار ی خلق ارزش سافت بانک درون یگانگی مشارکت ها با کمال مطلوب کمک بوسیله رشد یکدیگر خلاصه می شود. سان میهمانی های متعددی برگزار کرده و داخل آن ها افراد را با یکدیگر آشنا می بطی ء تا از خدمات هم مصرف کنند. همین استراتژی درون پروگرام های دهه ی ۱۹۹۰ او غصه دیده می شود. بوسیله عنوان مثال شرکت های کامپس و اوبر، فضای کارگر خویشتن را از وی ورک اجاره می کنند. داخل مقیاس ای دیگر، شرکت Mapbox که درون مرزوبوم ی مسیریابی به معاون هوش مصنوعی فعالیت می کند، پاییز گذشته با اوبر قرارداد انبازی امضا کرد. استارتاپ نانو نیز ملاقاتی با مدیران GM Cruise داشت که منجر به شریک شدن هایی در آینده می شود. جی ام کروز، انبازی تولیدکننده ی نرم افزارهای خودروی خودران است که خزنده گذشته تنخواه ای بالغ پیاده شدن ۲/۲۵ میلیارد دلار از سافت بانک قبض کرد.

برنامه های سان و معرفی استارتاپ ها به یکدیگر، به بنیاد گذارها معاون می درنگ تا خود را عضوی از یک کمال مطلوب ارشد نم ببینند. استفان هک، مدیرعامل ناتو درباره ی همین ارتباط ها می گوید: «مفهوم خانواده همیشه قاهر می شود. یک حس اعتماد بین همه ی ما وجود دارد و حس می کنیم که همگی به سمت چشم اندازی مشترک حرکت می کنیم».

مدیرعامل سافت بانک، پاییز گذشته میهمانی شامی در خانه ی خود برگزار کرد که تیم سرمایه گذارهای ارشدش تو آن محضر داشتند. گروه سرمایه گذارها در آن میهمانی درباره ی آینده ی شرکت بحث و گفت وگو کردند. سان تو گفت وگو با میهمانان از جدیدترین بازدید خود با شرکت های آسیایی صحبت کرد که به پشت اسلوب هایی برای پیاده سازی درک قدر یا بهای چیزی ساختگی تو تصرف وکار خود بودند.

گفتگو های سان درباره ی ظرفیت های فهم بدلی داخل میهمانی با سرمایه گذارهای بزرگ به نقاط جالبی رسید. او از دلایل خود برای اعتقاد به هوش مصنوعی صحبت کرد که منجر به بحثی جذاب میان سرمایه گذارهای دیگر شد. صحبت های آن ها با جدیت درباره ی فهمیدن تقلبی امتداد داشت و این سؤال را خلق کردن می کرد که هدف اینده دسته ارشد ثروتمندان جهان فناوری، کجا خواهد بود؟

فدایی اوقات، دنیا هستی به سمتی لول می درنگ که شاید موافق دستور کار های ما نباشد. هم زمان با میهمانی جذاب و بحث های داغ سان و همکارانش پرگیر هوش مصنوعی، اتفاقی نادیده برای یکی از مبصر ترین سرمایه گذارهای آن ها افتاد. خبر کشتار جمال خاشقچی در همان ساعات شام پخش شد. خبری که عوامل یکی از مبصر ترین سرمایه گذارهای سافت بانک یعنی دولت سعودی را متهم به قتل آن روزنامه نگار می کرد.

وقوف جنایت خاشقچی، سان را به یک گرداب مجلل ژئوپولوتیکی وارد کرد. سهام سافت بانک نزول شدیدی را تجربه کرد، چرا که سرمایه گذارها از ارتباط نزدیک همکاری با شاهزاده شالوده سلمان، واهمه داشتند. اکثر آژانس های امنیتی بین المللی از جمله CIA، ماخذ سلمان را مسئول اصلی فرمان قتل خاشقچی می دانستند و این اخبار، اصلا برای سرمایه گذاران سافت بانک خوب نبود. یک ماه پیش از همه ی این اتفاقات حیات که بن سلمان پس از تأیید سرمایه گذاری ۴۵ میلیارد دلاری در ویژن فاند به بلومبرگ گفت: «عاری پشتیبانی دولت سعودی، ویژن فاند وجود خارجی نخواهد داشت».چالش های سرمایه گذار سعودی، سافت بانک را با مشکلاتی بزرگ روبه رو می کند

با افزودن اعلام و گمانه زنی ها گرداگرد جنایت خاشقچی، شرایط برای سان و شرکتش نیز بحرانی تر می شد. در آن زمان برخی از سرمایه گذارهای سیلیکون ولی باور داشتند هر مدیرعاملی که سرمایه ای از سافت بانک گرفتن کند، خود را داخل معرض اعتراض شدید کارمندان استراحت خواهد رحم. از رویت آن ها، هیچ کس صدای زیر مردانه ندارد تا پول آغشته بوسیله خون اخذ کند. بسیاری از باهم اتحاد کردن های مجموعه ی ویژن فاند نیز بوسیله صورت اشتراکی سعی در فاصله اخذ از دولت سعودی داشتند. به عنوان مثال مدیرعامل کامپس، رفکین در بیانیه ای گفت:جنایت خاشقچی رخدادی زیاد فجیع بود؛ چرا که آزادی و امنیت رسانه بخاطر من اهمیت بسیار بالایی دارد.

تو ادامه ی خاصیت ها به رخداد کشتار خبرنگار توسط نیروهای سعودی، خسروشاهی و سگارز، مدیران عامل اوبر و آرم نیز از شرکت در میتینگ تنخواه گذاری ماه اکتبر در ریاض انصراف دادند. سان حزن در رویداد شرکت نکرد، ولی یکی از شرکای ویژن فاند تو مجمع حضور داشت. البته سان در همان هفته ی برگزاری رویداد دیداری شخصی با بنیان سلمان تو ریاض داشت. جزئیات جلسه ی آن ها هویدا نیست، ولی بوسیله حدس زیاد، مدیر ژاپنی در آن کنفرانس کمی اطمینان خیال از سعودی ها دریافت کرده بود.

درون ماه نوامبر سال گذشته، سان از برنامه ی ۱/۲ میلیارد دلاری برای گمارش شبکه ی خورشیدی داخل خارج از پایتخت عربستان سعودی خبر داد. او در بیانیه ای با اشاره ی زیرکانه به رخداد پیش آمده گفت:با وجود وحشتناک وجود داشتن رخداد پیش آمده، ما نمی توانیم به آدم سعودی پشت کنیم. ما به آن ها کمک می کنیم تا جامعه ی خود را متحول و مدرن تر کنند.

کارن ای یانگ، از محققان مؤسسه ی علمی American Enterprise در تحلیل رفتارهای سان پس از ضغطه ی پیش آمده می گوید که بن سلمان به نواخت از هیاهوی پیش آمده بیرون آمد. او اعتقاد دارد هر فرد تعلق مند به کسب وکار داخل غرب آسیا نمی تواند سعودی ها را نادیده بگیرد. یانگ می گوید: «سان یک فرد تاجر است. او نمی تواند به ۴۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری متعاقب یواش».مقاله های مرتبط:بیوگرافی بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت و نماد ثروت آفرینی دنیای کامپیوتربیوگرافی وارن بافت، الگوی ثروت آفرینی مدرنبیوگرافی جک ما، مؤسس گروه علی پدر و سومین فرد ثروتمند چین

شبکه ی جهانی که سان در مدت چهار دهه فعالیت خویشتن توسعه داد، بیش عظیم است و برای او اهمیت فوقانی دارد. شبکه ی او شامل رهبران بزرگ دنیای کسب وکار از بیل گیتس و وارن بافت و جک ما تا رهبران سیاسی همچون ژی جینپینگ، ناهدرا مودی و دونالد ترامپ می شود. یکی از نزدیکان سان درباره ی شبکه ی شریک او می گوید: «باید همه ی افرادی را به خاطر بسپارید که در مسیر رشد بوسیله شما کمک کرده اند. به علاوه باید به وفاداری همراهان درون زمان های سختی و خوشی، حیثیت بگذارید».

رژه همه ی سعی خود را به کار می گیرد تا بقای ویژن فاند را به همراه خواه عاری پول سعودی ها، تضمین شده نشان دهد. سافت بانک پاییز گذشته ۱۳ میلیارد دلار قرضه از بانک های متعددی همچون گلدمن ساکس، میزوهو فایننشال، سومیتومو میتسوی فایننشال و دویچه بانک دریافت کرد.

پس از رخدادهای پیش آمده برای شرکای عربستانی و خوف باهم اتحاد کردن ها از تنخواه گذاری های سافت بانک، رژه باز هم سرعت خود را کاهش نداد و مدلل کرد که ویژن فاند با کامل قدرت به فعالیت ادامه می دهد. او از قراردادهای جدید تنخواه گذاری پرده برداری کرد که نشان دهنده ی پویا بودن اکوسیستم شرکتش هستند. از میان آن ها می استعداد به ۱/۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری داخل شرکت View سازنده ی پنجره های هوشمند، ۳۷۵ میلیون دلار تنخواه گذاری تو شرکت Zume سازنده ی ربات های آشپز و سرمایه گذاری در ByteDance و اپلیکیشن های اخبار و ویدئوی آن اشاره کرد.

راجیو میسرا تو مصاحبه ی ماه دسامبر خود با بروکر گفته وجود که سرمایه گذاری های فوق تنها اول حادثه هستند. برابر ادعای او ویژن فاند تصمیم دارد تا درون چندین استارتاپ شعور مصنوعی دیگر اندوه سرمایه گذاری کند. آن ها می خواهند پورتفولیوی خود را در آینده ی نزدیک از ۷۰ به ۱۲۵ انبازی اتساع دهند.مقاله های مرتبط:بیوگرافی: ایلان ماسک، از معلول پال تا اسپیس ایکسبیوگرافی مارک زاکربرگبیوگرافی جف بزوس، مؤسس آمازون و ثروتمندترین بی همتا دنیا

درون دنیای کنونی، هیچگاه کس بهتر از رژه نمی تواند روی موج بعد اینده فناوری تأثیر بگذارد. نه جف بزوس و نه ایلان ماسک و مارک زاکربرگ، توانایی تأثیرگذاری بر این موج را ندارند. شاید آن ها سرمایه ی موردنیاز بخاطر چنین تأثیرگذاری را داشته باشند، اما هیچ کدام خیساندن بلندپروازی، تصور و تامل و نیرویی شبیه به رژه ندارند.

شبکه ی باهم اتحاد کردن هایی که در ویژن فاند درگاه دارند، درصورت موفقیت می توانند پاره های حیاتی از اقتصاد جهانی را کوچکتر تأثیر قرار دهند. بازار ۲۲۸ تریلیون دلاری املاک و مستغلات، راسته ۵/۹ تریلیون دلاری محموله ونقل و بازار ۲۵ تریلیون دلاری صنعت خرده فروشی، همگی می توانند تحت تأثیر دستاوردهای انقلابی استارتاپ های ویژن فاند قرار بگیرند. درنهایت ما نخواهیم توانست سرویس ها و فناوری های والا پشتیبانی ویژن فاند را مانند کامپیوترها و گوشی های هوشمند دنج کنیم. آن ها ذهن ها و تفکرات مستقلی دارند و به معنای واقعی، «هوشمند» خواهند بود.

درنهایت، همه ی ما می دانیم که ماسایوشی رژه یک نیروی غیرقابل توقف نیست. فاکتورهای زیاد متعددی از سقوط های اقتصادی و بحران های منطقه ای تا قاعده گذاری های دولتی می توانند بهترین برنامه های این مدیر ژاپنی را بی نظم کنند. ابد نیز این امکان وجود دارد که او روی همکاری های اشتباه سرمایه گذاری بطی ء. البته او هیچ گاه فرصت معطل شدن در تردید و تردید را ندارد. همان طور که داخل زمان رونمایی از ویژن فاند گفته حیات:زمان های خوب و زشت همیشه بود دارند، اما سافت بانک همواره در صحنه حضور خواهد داشت.بیشتر بخوانید:چرا سیلیکون ولی نمی تواند چالش های خویشتن را محلول کند؟آینده  از آن استارتاپ های اروپایی استخدمات به استارتاپ های دیگر؛ نمونه درآمدی پرسود بخاطر استارتاپ های سیلیکون ولیشهرهای استارتاپی جدید که اقتصاد جهانی را متحول می کنندسافت بانک دومین صندوق سرمایه گذاری ویژن فاند را تأسیس می درنگ