نخبه عکس های علمی هفته از نگاه زومیت؛ از هوا زیست تا بازسازی چهره نخستین آدم دنیسووا

هر هفته، جالب ترین و برترین عکس های علمی از سراسر دنیا را از نگاه زومیت تقدیم شما خوانندگان گرانقدر می کنیم. در دنیای لبالب رسانه ی امروز، تصاویری هستند که به دلیل شکوه رسانه ای خود بارها و بارها دیده می شوند و به اشتراک گذاشته می شوند. اما از سوی دیگر، برخی از این تصاویر اگرچه با ابهت باشند، مهجورانه بوسیله مشت فراموشی ودیعه می شوند. گاهی برخی از همین تصاویر، گفتنی هایی بیش از گزارش ها و مقالات پر بازدید دنیای مملو خبر امروز دارند. داخل دنباله بوسیله وارسی برخی از تصاویر علمی برگزیده هفته به همراه داستان نهفته در پَس هر کدام خواهیم پرداخت. با ما همراه باشد:دومین سیارک خارج از منظومه شمسی نام گذاری شد

عکسی که مشاهده می کنید، سیارک «۲آی/بوریسوف (2I/Borisov)» را نشان می دهد، این عکس روز ۱۹ شهریور توسط تلسکوپ جمنای شکار شد. سیارک بوریسوف، دومین سیارکی است که از فضای بین ستاره ای وارد منظومه ی ما می شود. اطلاع این کشف نادر برای ابتدایی بار روز ۸ شهریور توسط منجم آماتوری اهل کریمه در اوکراین به نام گنادی بوریسف اعلام شد که توانسته حیات با تلسکوپ نوری ۶۵ سانتیمتری باریک ی خودش شمایل مبهمی از دومین ملاقات کننده بین ستاره ای از منظومه ما را صید نرم.

پس از اعلام این خبر، رصدخانه های بین المللی توانستند ماهیت و هؤیت این شیء مرموز و فوق العاده نادر را تأیید کنند. «اتحادیه بین المللی اخترشناسی (IAU)» همچنین مطابق سنت پایا خود، این سیارک را رسما بوسیله اشتهار کاشف آن معروفیت گذاری کرد. این سیارک که موقتا « C / 2019 Q4» نام گذاری شده بود، بوسیله افتخار کاشفش، «۲آی/بوریسوف (2I/Borisov)» شهرت گذاری شد. سیارک بوریسوف، دومین شیء بین ستاره ای است که خبردار منظومه شمسی می شود. قبلا سیارک «اوموآموا (Oumuamua)» در سال ۲۰۱۷ کشف شده بود تا بدل بوسیله اولین سیارک بین ستاره ای منظومه شمسی شود.

هيئت قانونگذاری بین المللی اخترشناسی در بیانیه ای رسمی اخبار کرد:مدار این شیء بی قراری حالا کاملا شناسایی شده و روبرو شده که ماهیتی کاملا بین ستاره ای دارد.

در مورد معروفیت گذاری سیارک هم بگوییم که ۲آی در ابتدای اشتهار این سیارک نمایانگر ۲ به مجرد دومین شیء بین بازیگر ای و حرف آی، ضابطه واژه ی «Interstellar» به معنای بین بازیگر ای است. بخش دوم اشتهار سیارک اندوه از معروفیت کاشفش اندوهناک شده است. همان طور که سیارک اوموآموا نیز رسما به نام «1آی/ اوموآموا» شناخته می شود. اگر منجمی آماتور و عاشق گردون شب هستید، شاید اشتهار شما به همراه پیشوند ۳ آی، سیارک بین ستاره ای اتیه را مزین کند!سیاهچاله ای سهمناک که روی سیاره مشتری خیمه زده است!

کاوشگر جونو روز ۲۲ شهریور این عکس ترسناک را از سیاره مشتری ثبت کرد.خوشبختانه، آنچه در نگاه اول همچون سیاهچاله ای حیاتی روی غول گازی سایه گسترانده بود، تنها سایه ی قمر آیو وجود. کاوشگر جونو در نفس بیست و دومین گذر نزدیک خود از مشتری دوربین اصلی خود «جونوکَم (JunoCam)» را بوسیله کار انداخت و این عکس را ثبت کرد. فضاپیمای جونو که داخل سال ۲۰۱۷ وارد مدار مشتری شد، دارای مداری بیضوی است که به ممارست فاصله ی آن با خریدار ناچیز و متجاوز می شود. جونو در هنگام شکار این عکس داخل فاصله ۸ هزاره کیلومتری غول گازی قرار داشت. اما جونو برای عبور نزدیک بعدی، به فاصله دورتری عروج خواهد کرد. جونو قرار است، پیش از پایان ماموریتش در سال ۲۰۲۱، چندین گذر نزدیک دیگر را انجام دهد.

قمر آیو، چهارمین قمر بزرگ منظومه شمسی و یکی از اقمار گالیله ای است. این قمر آتشفشانی، به غول گازی بسیار نزدیک است به همین دلیل تنها خلال ۴۲٫۵ زمانه یک دور تمام به دور مشتری گردش می کند. آیو بوسیله لحاظ اندازه، تقریبا بی آرامی کمیت ماه، قمر زمین است، ولی تأثیر گرانشی فوق العاده زیاد غول گازی موجب پدید آمدن گرمایش جزر و مدی شدیدی در این قمر شده تا تبدیل بوسیله فعال ترین قمر آتشفشانی منظومه شمسی شود. برخی از آتشفشان های این قمر بوسیله کمی فوران های شدیدی دارند که گاها ستون هایی از گاز و خاکستر و مواد آتشفشانی را تا ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری پرتاب می کنند. خوشبختانه، ماه ما همان طور که باز آلدرین، فضانورد قبلی ناسا گفته، ویرانه ای باشکوه است!چهره آدم دنیسووا بازسازی شد

عکسی که مشاهده می کنید، بازسازی چهره ی یک عیال جوان دنیسووا است که براساس شواهد ژنتیکیانجام گرفته است. یک استخوان کوچک انگشت، چند دندان و فک پایین، تمامی شواهدی هستند که دیرینه-انسان شناسان از سیاق ی مرموز دنیسووا درون اختیار دارند. حال، پژوهشگران براساس شواهد ژنتیکی بخاطر اولین کود چهره این مردم قبیله اسرارآمیز را بازسازی کردند.

پژوهشگران اشاره داشته اند که انسان تبار دنیسووا دارای چندین محدودیت حیات که آن را از نئاندرتال ها و انسان های اولیه مدرن کاملا شاخص می کرد. همان نعوظ که در تمثال نیز می بینید، این خصوصیات محتوی صورتی کشیده و پهن خیس و چانه ای بسیار کوتاه است. با این حال، درون مورد آناتومی دنیسوواها به دلیل کمبود شواهد، اطلاعات اندکی در دست است. اولین فسیل مورد تأیید این نحو ی انسان تبار، یک قطعه استخوان انگشت کوچک ۸۰ هزار ساله حیات که در سال ۲۰۱۰ تو غار دنیسووا تو سیبری کشف شد.مقاله های مرتبط:مطالعه های تازه از شباهت انگشت آدم تبار دنیسووا و انسان مدرن خبر می دهد

علاوه پیاده شدن این دانشمندان بعدها دو دهان آسیاب و یک فک ۱۶۰ هزار ساله را همچنین از این گونه کشف کردند تا به شواهد موجود از این گونه مبهم بیافزایند. واضح است که این کشفیات برای بازسازی آناتومی کامل این انسان سلسله کافی نبودند، اما همین چند درخت خرما نیز نشان دادند که دنیسوواها برخلاف نئاندرتال ها خواه انسان های مدرن، فک مستحکم، چانه ای کوچک و شکل انگشتان به رویه حیرت انگیزی شبیه بوسیله ما داشتند. قطعه استخوان انگشت کوچکی که گفتیم متعلق به یک دختر ۱۳٫۵ ساله دنیسووا و دارای مقادیری DNA گران ارج وجود که به دانشمندان این امکان را داد تا دنیسوواها را به عنوان یک راه مجزا تأیید کنند.ماده مرموزی که کاوشگر چین درون ماه واضح کرد

ماهنورد یوتو -۲ گره به رطوبت تصاویر جدیدی از ماده عجیبی را درون مباشرت دهانه ای کوچک در نیمه ی تاریک ماه نمایان کرد. ماه گذشته، اعضای تیم یوتو-۲ ماه قبل اعلام کردند که ماده ی مرموز ژله مانندی را درون ماه کشف کردند. داخل گزارش چینی ها اعلام شد که این ماده به لحاظ فُرم و رنگ با مقبره ماه فرق چشمگیری دارد.

با این حال، بوسیله گزارش Space.com، آنچه چینی ها از آن بوسیله عنوان ماده ژله ای یاد کرده اند، احتمالا همان رنگ های قزل و سبز موجود داخل تصاویر طیف سنج مرئی و مادون قرمز ماهنورد باشند. در همین حال، گمان می رود، آنچه چینی ها کشف کرده اند، کمی از یک بلور باشد که هنگام برخورد یک شهاب عقل داخل ماه شکل خمود است.کاوشگران در ژرفای دریا به این موجود عجیب الخلقه برخوردند

عکسی که می بینید به هیچ جانوری که تا به حال دیده شده شباهتی ندارد. دانشمندان سفینه تحقیقاتی ناتیلوس، اوایل ماه گذشته، این موجود عجیب که به لامپا نگاره رویه ای شباهت دارد را به وسیله کاوشگرهای رباتیک در اعماق اقیانوس آرامکشف کردند. دانشمندان گزارش دادند این آبزی عجیب الخلقه ی ناقوس مانند، همچون بالونی باز می شود و نقاط قرمزی تو در بدنش شکل می گیرد.

حال، پژوهشگران اخبار کردند، آنچه در مبدا مشاهده کرده بودند، نحو ی بسیار نادری از ستاره دریایی است که در اعماق دریا زندگی می بطی ء و تا بوسیله حال دیده نشده وجود. این ستاره دریایی حالا از روی کشتی تحقیقاتی دیپ استریا، کشتی تحقیقاتی که بیش از نصف قرن قبل اولیه گونه از راسته ی این جانوران آبزی را کشف کرد، «دیپ استریا (Deepstaria)» نام گذاری شده است. پژوهشگران اطلاعات زیادی در تک این آبزی بی بسان ندارند، اما تصور می کنند، آنچه در تصاویر دیده اند، استراتژی شکار این جنبنده است که بوسیله محض نزدیک شدن طعمه به یک باره از هم باز می شود و شکارگاه خود را به تله می اندازد. آویشن ناتیلوس این موجود آبزی را داخل اعماق ۷۵۰ متری اقیانوس معقول تو نقطه ای بین ایالات متحده و استرالیا کشف کردند. شاید داخل امتداد جانوران عجیب رطوبت غم از این دست کشف شوند، چرا که مأموریت کشتی تحقیقاتی ناتیلوس تا اوایل آبان ادامه خواهد یافت.اعلام برندگان جایزه عکاسی محیط زیست سال ۲۰۱۹

هفته گذشته برترین عکس های نجوم سال ۲۰۱۹ را داخل همین ستون وقف شما خوانندگان زومیت کردیم. این بار طالع به عکس های زیست محیطی می رسد که برندگان آن غم زمان با مجمع اقلیم سازمان مللاعلام شدند.عکس های امسال همچون سال های گذشته طیف وسیعی از موضوعات زیست محیطی را از اقصا نقاط جهان در برمی گیرد از طغیان آب داخل بندری تو بمبئی تا عکس تکان دهنده ی خردسال کنیایی.

جایزه پا بر جا امسال عکاسی هوا زیستی به عکس «جزر و متداول ملتفت ساختمانی می شود» از شاناث کومار رسید. برخی از عکس ها نیز مناظر شگفتی انگیزی از یکسره آلودگی شدید محیط بر بالا شهری در مکزیک را علامت می دهند. عکس های دیگری بی قراری بیشتر روی زندگی فردی تمرکز داشته اند، از عموم عکس پسرک کنیایی و دخترکی درون بورکینا فاسو که در کلاسی متروک روی نیمکتی چوبی بوسیله رویا رفته است. علاوه بر کارمزد اصلی، جوایزی به عکس های برجسته شهری و موضوعات انرژی و همچنین عکاسان جوان اهدا شد. برگزارکنندگان بریتانیایی این کارمزد «مؤسسه منشورِ مدیریت آب و هوا زیست (CIWEM)» اعلام کردند که برندگان این پاداش هفته ساری در طی مجمع اقلیم موسسه ملل متحد که تو نیویورک برگزار شد، اعلام شدند.

عکسی که می بینید موج های توفنده ای را نشان می دهد که ناحیه ی باندره تو بمبئی، هندوستان را درون برگرفتند. بمبئی در معرض خطر طغیان ساحلی ناشی از تغییرات آب و هوایی است. سطح زمین و دمای فضا درون این شهر رو به افزایش بوده و همین تأثیر شگرفی روی سطح دریا گذاشته که حاصل آن را به دهش در این تمثال حیرت انگیز می بینید.

عکس دیگری که مشاهده می کنید، «کمبود آب» نام دارد که توسط داریشی ویسا تو کاکامگا، کنیا محزون شده است. این عکس که جایزه «آب، برابری و ایستادگی» را از آن خود کرد، پسرکی را درون حال اسقاء کردن آب گل آلود مدال می دهد. در این نقطه کمبود آب ناشی از جنگل زدایی نشانی شده است. کمبود آب سالم و پاک خطر ابتلا به بلای ناگهانی هایی شبیه وبا، تب حصبه و اسهال خونی و سایر بیماری های گرمسیری مرتبط بوسیله آب را بوسیله شدت افزایش می دهد.

عکس دیگری که می بینید، توسط نیویل نگومان داخل لیمپوپوی آفریقای جنوبی محزون شده و «اندازه مایوسانه» نام دارد. نگومان با این عکس برنده ی مزد «عکاس جوان» سال شد. تو عکسی که او شکارگاه کرده، کرگدنی بیچاره را می بینیم که محیط بانان برای جلوگیری از صید غیرقانونی، شاخش را با ارّه برقی می برند. کارشناسان عنوان کرده اند با بود ازدیاد صیاد های غیرقانونی که بوسیله طمع شاخ های این حیوانات به منطقه یورش می برند، توصیه می شود که اجرا شاخ بُری برای هر کرگدن بین ۱۲ تا ۲۴ ماه یک وهله انجام گیرد تا شکارچیان دیگر این حیوانات را شکار نکنند. 

این عکس که «خوابِ خستگی» نام دارد را اَمداد حسین در دکا، بنگلادش شکار کرده است. درون این عکس، زنی بی خانمان را می بینیم که روی زباله های تلنبار شده روی رودخانه از فرط خستگی به رویا (شاید غصه از شعور) رفته است.

«سال نوی آلوده» عنوان عکسی از الیود گیل سامانیگو است که از دهکده مخیکالی پایتخت ایالت باخا کالیفرنیا درون مکزیک پژمرده است. این عکس که جایزه «شهرهای مستحکم» را از آن خویشتن کرد و ده را در وضعیتی نامطلوب آن تیمار روز اول سال نوی ۲۰۱۸ (اول ژانویه) علامت می دهد. مخیکالی، بوسیله دلیل تغییرات اقلیمی، موقعیت جغرافیایی، صنایع و سواری های درمانده اش، یکی از آلوده ترین شهرهای جهان است.

عکس های طولانی برگزیدگان جایزه عکاسی فضا زیست سال ۲۰۱۹ را ازاینجاببینید.ابرهای شب حوصله از فضا

در این عکس که از ایستگاه فضایی بین المللی بوسیله ثبت رسیده، لایه ی مرموزی از ابرهای مزوسفری کرهء هوا الزام زمین را با درخششی بی نظیر مشاهده می کنید. این عکس دیدنی حاصل کار،لوکا پارمیتانو، فضانورد دلگشا قریحه آژانس فضایی اروپا است. او با سرایت توییتری این عکس را از فضامنتشر کرد و نوشت:ابرهای مزوسفری به خشکی امدن فرازِ جنوب اقیانوس هند به غروب خورشید سایه روشن زده اند.

ابرهای مزوسفری که به «ابرهای شب تاب» همچنین معروف هستند از ارتفاع ۷۶ تا ۸۵ کیلومتری بالاتر از سطح زمین تشکیل می شوند، ارتفاعی که دود آب به دلیل سرمای زیاد بوسیله ابرهایی از بلورِ خنک بدل می شود. پارمیتانو این عکس را روز سه شنبه ۲۶ شهریور شکار کرد. برای مقایسه باید بگوییم که ایستگاه فضایی بین المللی در فاصله ی ۴۰۰ کیلومتری سطح زمین در حال عزاداری بوسیله دور سیاره ما است.تلالوهای جنوبی در جنوبگان

تو این عکس فوق العاده ازایستگاه پژوهشی کنکوردیا در جنوبگان، شفق شمالی نظام به رنگِ سبز علنی را مشاهده می کنید. این عکس روز چهارشنبه ۲۷ شهریور توسطآلساندرو مانچینی، عکاس آژانس فضایی اروپا (ESA) ثبت شده است.

دکتر نجیا آلبرستِن که هم اکنون در این مرکز پژوهشی جناب دارد پس از مشاهده این فجر قطبی در وب سایت خویشتن نوشت:وقتی نگاهم را از کران و غروب دور کردم، نواری تو عرش دیدم که کهکشان گونه شیری نبود. در ابتدا فقط رنگ جزیی های سفید و ابرگونه ای را دیدم، اما وقتی مداقه کردم، دیگر شکی نداشتم آنچه می بینم، شفق قطبی دیدنی سبز رنگ و امواج پرده مانندی داخل گردون شب است که با هیچ چیز دیگر قابل سهو گرفتن محو.منظره دلتای نیل در شب

تو این منظره خیره کننده از جایگاه فضایی بین المللی، نورهای شهری در پیرامون رود و دلتای نیل به نظام هرچه تمام تر دیده می شوند. فضانوردان ایستگاه فضایی هنگامی که درون فاصله ی ۴۱۰ کیلومتری بر فراز مرز بین کشورهای سودان و مصر بودند، توانستند این نمای دیدنی را نخجیر کنند. فضانوردان این عکس را روز پنجشبنه ۲۸ شهریور ثبت کردند.رجولیت که به دیدار کهکشان رویه شیری رفت!

این عکس دیدنی روز دوشنبه ۳۱ شهریور ماه از رصدخانه «لیانو دی چَخمنتور» در صحرا آتاکامای شیلی ثبت شده است. تو این تصویر شگفت انگیز کهکشان ما، گونه شیری را می بینید که گویی به پیشواز مردی که در میانه شمایل می بینیم آمده است. وادی آتاکامای، یکی از مرتفع ترین و خشک ترین جا های روی کره زمین بوسیله دور از هرگونه آلودگی نوری است که باعث شده به جا مطلوبی برای رصد آسمان شب بدل شود. به همین دلیل، داخل این بیابان برهوت کلکسیون مبصر تلسکوپ های میلی متری ارشد آتاکاما معروف به «آلما (ALMA)» متعلق به رصدخانه جنوبی اروپا انتصاب شده اند تا با دقتی بی بسان آسمان شب و کهکشان ما را رصد کنند.کودکانی ماقبل تاریخی همچنین از لیوان های نی دار بخاطر خوردن شیر استفاده می کردند

نتایج بررسی های جدید پژوهشگران از ظروف سفالی عصر برنز و آهن نشان می دهد، نوزادان و کودکان ماقبل تاریخچه اروپایی، احتمالا پس ازآن از پژمان شدن از شیر مادر، از شیر حیوانات دیگر بوسیله عنوان مکمل غذایی بهره می بردند. پژوهش جدید توسط تیمی از پژوهشگران دانشگاه بریستول در انگلستان ادا گرفته است. پژوهشگران در مطالعه های خود از سه ظرف سفالی که قدمتی بین ۳۲۰۰ تا ۲۴۵۰ سال داشتند بهره بردند. این ظروف سفالی چند هزار ساله دارای دهانه های نی مانندی بودند که احتمالا برای سهولت کودکان داخل نوشیدن مایعات و مشخصا شیر تک استفاده فراغت می گرفتند. 

در این تصویر کودکی امروزی را با نسخه ی بازسازی شده ی یکی از این ظروف عصر برنز می بینید

قبلا همچنین ظروفی در گورستان های باستانی آلمان کشف شدند که تا ۷۵۰۰ سال قدمت گذاری شده بودند و به برهان اینکه این ظروف عمدتا در گورهای کودکان چند ماهه تا ۶ ساله کشف شدند، تخیل بر این حیات که این لیوان های سفالی برای سهولت درون تغذیه نوزادان استفاده شده باشند. با این حال، این گمانه زنی ها عاری هیچگاه پشتوانه ای از شواهد معتبر مطرح شده بودند. خوشبختانه، پژوهشگران دانشگاه بریستول با وارسی مواد آلی در این ظروف توانستند شواهد کافی برای تایید این فرضیه را فراهم کنند.مقاله های مرتبط:چرا مردم ها برای نوشانیدن شیر حیوانات تکامل پیدا کردند

پژوهشگران تو دو ظرف سفالی، اسیدهای چرب حاصل از شیر حیوانات نشخواركننده (متشابه گاو و گوسفند) و در ظرف سوم هم اسیدهای چرب شیر یک جانور غیرنشخوارکننده احتمالا یک خوک را پیدا کردند. باید ذکر کنیم، در این مرحله، شناسایی نحو ی جانوری بخاطر دانشمندان هنوز ناممکن است. حال، پژوهشگران نتیجه گیری کردند، کشف کردن این ظروف بوسیله همراه علائم شیمیایی، نشان می دهد کودکان عصر برنز و آهن پس از اندوهناک شدن از شیر پاپا با شیر حیوانات تغذیه می شدند.نمای حیرت انگیزی از تصعید فضاپیمای سایوز از جایگاه فضایی

روز چهارشنبه، ۲ مهر ماه بود که کریستینا کُخ، فضانورد ناسا، این منظره دیدنی را از فضاپیمای سایوز روسیه  ثبت کرد.کپسول سایوز در این مأموریت ۳ فضانورد مأموریت اکسپدیشن ۶۱  را به ایستگاه فضایی بین المللی رساند. فضاپیمای سایوز که ساعت ۶:۵۷ دقیقه عصر چهارشنبه به لحظه محلی از پایگاه فضایی بایکونور، قزاقستان بوسیله سوی مدار پایین زمین پرواز کرد، هزاع المنصوری، بدوی فضانورد اماراتی به همراهالگ اسکریاچکی، فضانورد روسیه و جسیکا میر، فضانورد ناسا را به آزمایشگاه مداری رساند.

کخ این منظره دیدنی را از بور ی ۴۰۰ کیلومتری ثبت کرده و تو توییتر خود نوشت: وقتی رؤیای عمرِ بهترین دوستتان (جسیکا مایر) بخاطر رفتن به محیط جستجوگر می شود و از فضا اینگونه دیده می شود.

او در مدخل دیگری از توییتر خویشتن نوشت، بی صبرانه منتظر استقبال از فضانوردان متاخر الورود به آزمایشگاه مداری است. الگ اسکریاچکی برای سومین بار به ایستگاه فضایی سفر می یواش و بوسیله عنوان فرمانده مأموریت اکسپدیشن ۶۲ که از بهمن ماه آغاز می شود ارتکاب مستمری خواهد کرد. هزاع المنصوری که قبلا خلبان جت بوده، اولیه فضانورد اماراتی است که بوسیله ایستگاه فضایی بین المللی سفر می یواش. او داخل این سیر ۸ روزه، ۱۶ آزمایش علمی را انجام می دهد. المنصوری بخاطر این مأموریت بیش از ۱۴۰۰ روزگار آموزش و ۹۰ اطراف ی مختلف را خلال یک سال پشت سر گذاشته است. با حضور المنصوری در ایستگاه فضایی بین المللی، امارات متحده عربی به نوزدهمین کشوری بدل می شود که صاحب کرسی تو ایستگاه فضایی می شود و می تواند در استیناف های علمی آزمایشگاه مداری همکاری کند.

(از چپ بوسیله عبث) هزاع المنصوری، بدوی فضانورد اماراتی به همراه الگ اسکریاچکی، فضانورد روسیه و جسیکا میر، فضانورد ناسا قبل از پرواز به همراه فضاپیمای سایوز

المنصوری تو سیر تکاملی خویشتن محموله ی ویژه ۱۰ کیلوگرمی را به فضا می برد که برای او و هم وطنانش مقدار فرهنگی و تاریخی دارد. فضانورد اماراتی درفش کشور خود را به همراه تصویری از بنیان گذار فقید امارات متحده عربی، یک چابک قرآن کریم، کتاب «ادبیات من» ملا محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی را به رله فضایی می برد. 

المنصوری قبل از نخست عروج تاریخی خود در این رابطه به خبرنگاران گفت: این مأموریت شخصا برای خودم و کشورم، امارات متحده عربی و کلا بخاطر تمامی کشورهای عربی خال عطف بزرگی است. می خواهم بوسیله فضانوردان ایستگاه فضایی ملحق منحوس و یومیه با آن ها فقره کنم و آزمایش هایی را انجام دهم. می خواهم بازگردم و دانش و امتحان ای (که تصرف کردم) را با دیگران سهیم شوم.تکه ای از سیاره قزل

نمای دیدنی که می بینید بخش کوچکی از تصویر ارشد رطوبت است که توسط مدارگرد مارس اکسپرس، آژانس فضایی اروپا (ESA) ثبت شده است. در این تصویر مرعوب کننده از سیاره ی سرخ، ابرهایی به رنگ فاش را بر اوج قطب خصیصه پوشیده از یخ سیاره می بینید که تضاد بسیار جالبی با ثمر های پیچیده و پرگرد و غباره سیاره بوسیله حیات آورده اند. مارس اکسپرس این عکس دیدنی را جمعه هفته گذشته، ۲۹ شهریور ماه به ثبت رساند. مدارگرد آژانس فضایی اروپا برای ثبت این عکس از «دوربین وضوح بالای استریو (HSRC)» خود یکروز برد.استون هنج اسپانیا پس از ۶۰ سال دوباره سر از آب بیرون آورد

با فروکش کردن سطح آب داخل مخزن «والدیکاناس (Valdecañas)» در اسپانیا، یک بنای سنگی ارزشمند ۴ تا ۵ هزاره ساله دوباره هؤیدا شد.در تابستان گذشته، بسیاری از کشورهای اروپایی با آب وهوای گرم و خشکسالی بی سابقه ای مشت و چنگ نرم کردند که ملک اسپانیا نیز از این قاعده مستثنا نبود. بارندگی بسیار کمینه شاید برای کشاورزان و باغداران منطقه، شاق ساز بوده، اما به ظاهر شدن بنای باستانی بزرگی به صیت «دولمن دِ گوادالاپرال (Dolmen de Guadalperal)» که به گنجینه ی گوادالاپرال نیز مشهور است دستیار کرد. این محوطه ی باستانی در مباشرت شهر پرالیدا دلا ماتا واقع است که قبلا به دلیل طغیان آب های خزانه والدیکاناس به عرشه آب رفته حیات. این انبار که در اوایل دهه ی ۱۹۶۰ به دستور خان فرانسیسکو فرانکو مصنوع شده بود. با هدف روزی مند کردن نواحی توسعه نیافته قلمرو از آب شیرین و برق توسعه یافت. ولی در عین حال، به گزارش رصدخانه زمین ناسا، ساخت این مخزن منجر به طغیان آب تو برخی نواحی مسکونی درون امتداد رودخانه تاگوس و همچنین بنای سنگی دولمن دِ گوادالاپرال انجامید. بخاطر نزدیک بوسیله ۶۰ سال این بنای تاریخی در زیر آب پایا ماند تا اینکه در اوایل تابستان جاری، با فروکش کردن آب و خشکسالی دوباره به سطح آمد.مقاله های مرتبط:نخبه عکس های علمی هفته از نگاه زومیت؛ از برترین عکس های نجومی ۲۰۱۹ تا اهدای ۲ جایزه امی بوسیله ناسامنتخب عکس های علمی هفته از نگاه زومیت؛ از ناکامی هند در ماه تا کشف آیفون ۲ هزار ساله

قدمت این محوطه ی باستانی که به ۲ هزاره تا ۳ هزاره سال ق.م بازمی گردد و دارای ۱۴۴ حجر اَفراشته است که برخی از آن ها تا ۲ متر فراز دارند. درون فداکار از این حجر افراشت ها حکاکی های جالبی از جمله یک اژدر به چشم می خورد و همچون بنای مشهور استون هنج داخل انگلستان به قیافه کاملا دَوار بنا شده است. در حالی که کمال مطلوب از ساخت این بنا کاملا هویدا نیست، اما فداکار پژوهشگران این بنا را دارای کارکردی دوگانه عبادتگاه/ مرکز دادوستد می دانند.

گرما و خشکسالی بیش بالا در تابستان امسال که شاگرد از تغییرات اقلیمی بود، بسیاری از دانشمندان را آشفته کرد، اما از لفظ دیگر، باستان شناسان را با کشف چنین بناهای غرق شده ای ناخواسته خویشتن کرد. پیدا شدن بناها و مصنوعات قدیمی پس از رخدادهای اینچنینی بی سابقه نیست. قبلا در سال ۲۰۱۰ عقب نشینی یک کوه یخ داخل نروژ موجب کشف ابزار صید ۳۴۰۰ ساله ای متعلق بوسیله دوران پیشا وایکینگی شد. داخل همین حال، کشف مومیایی مشهور «اوتسی مرد یخی (Ötzi the Iceman)»، یکی از بزرگ ترین اکتشفات تاریخ بشر تیمار مرهون همین متعاقب نشینی یخچال ها و کوه های یخ بود.تصویر ماهواره ای از وضعیت وخیم آتش سوزی های اندونزی

با ادامه آتش سوزی در جزیره بورنئو، اندونزی و همسایگانشان در جدیت هستند هرچه سریع تر جلوی آتش سوزی جنگل ها و پوده زارها را بگیرند. تصاویر متاخر ماهواره ای ستون عظیمی از تبخیر را نشان می دهدکه بورنئو را همچون پتوی ضخمی از دود دربرگرفته است. براساس گزارش رصدخانه زمین ناسا، این شمایل روز ۲۴ شهریور توسط افزار «تابش سنج طیفی تصویربرداری با وضوح متوسط یا مدیس (MODIS)» ماهواره ی آکوای ناسا ثبت شده است. از اواخر هفته گذشته، بسیار از ۴ هزاره عمه ی داغ درون اندونزی شناسایی شده اند که بیشتر آن ها تو کالیمانتان (بخش اندونزیایی جزیره بورنئو) و سوماترا متمرکز شده اند. بخار ناشی از این آتش سوزی ها منجر بوسیله تعطیلی مدارس، نقض پروازها، اطلاع دادن وضعیت اضطراری به دلیل آلودگی محیط تو شهرهای مختلف اندونزی و کشورهای اطراف آن شده است.

براساس گزارش CNN، اخیرا ۱۸۵ نفر تو اندونزی به جرم دست داشتن تو آتش سوزی های اخیر بازداشت شدند. آتش سوزی های اینچنینی تو این حوالی از سال در کالیمانتان شایع است، ولی براساس اطلاع دادن رصدخانه زمین ناسا، كشاورزان بقایای محصولات کشاورزی و درختان جنگلی را می سوزانند تا مکان برای کشت محصولات زراعی و چرای دام های خود فراهم کنند.

آتش سوزی که درون چندین منطقه نخل روغنی در جنوب جزیره بورنئو رخ داده را می توانید به خوبی در این عکس هوایی مشاهده کنید

در همین حال، گاردین گزارش داد، وضعیت تبخیر به حدی وخیم شده که دولت مالزی که صدها کیلومتر دورتر از اندونزی است، از جاکارتا خواسته هرچه سریع برنده اقدامات موقت را برای کنترل آتش سوزی در پیش گیرد. ظاهرا مقامات مالزی که از اقدامات همسایه خود ناراضی بودند، اقدام به بارورسازی ابرها کرده اند. بوسیله گزارش رویترز، نیروی هوایی این کشور هنگام سه هفته اخیر درون ۳ ایالت رفتار بوسیله بارورسای ابرها کرده، اما هنوز از ثمربخشی این اقدامات اعلام مؤثقی در مشت زدودن.ماده معدنی جدیدی که درون یک شیشه کشف شد

آنچه در این عکس مشاهده می کنید، الماسی است که دانشمندان تقویم زدند داخل عمق ۱۷۰ کیلومتری سطح زمین شکل پژمان است. این لوزی حاوی ماده معدنی است که قبلا ناشناخته بود. این ماده جدیدا کشف شده می تواند نفوذ های کیمیایی غیرمعمولی که در اعماق گوشته یا جُبّه کره زمین رخ می دهد را نشان می دهد. دانشمندان این ماده معدنی را درون محوطه ی آتشفشانی درون آفریقای جنوبی به صیت «کاففونتین (Koffiefontein)» کشف کردند. این تکه ماده معدنی به رنگ تیره و مات است. دانشمندان این ماده معدنی جدید را به فخر کردن ویکتور گلدنشمیت، از پایه گذران علم زمین شناسی، «گلدشمیتت (Goldschmidtite)» نام گذاری کردند.

درون این تصویر ماده معدنی متاخر گلدشمیتت را مشاهده می کنید که از الماس به تازگی کشف شده حصول شد

به گزارش نشنال جئوگرافیک، زره زمین ۲۹۰۰ کیلومتر کلفتی دارد که همین باعث دشواری دانشمندان در وقوف این لایه از زمین می شود. تنگ کردن و گرمای جدی در این لایه ی بالایی کره زمین، رسوبات کربن را به الماس های درخشان تحول می کند. این مواد گرانبها بها، مواد معدنی دیگری را نیز در خود نگه می دارند که با فوران آتشفشان های زیرزمینی به سطح می آیند.بیشتر بخوانید:چگونه می توان غذای یک کلونی یک میلیونی در مریخ را تأمین کرد؟برای بزمین نشستن بوسیله نرخ انتشار کربن صفر تا سال ۲۰۵۰ باید هر روز یک نیروگاه اتمی جدید نحو اندازی کنیممنتخب عکس های علمی هفته از نگاه زومیت؛ از شلوغی در ایستگاه فضایی تا رمزگشایی از کتیبه ای ۲ هزاره سالهاستارشیپ، موشک مریخی اسپیس ایکس، یک شلنگ به واقعیت نزدیک تر شدگزارش اقلیمی جدید از احتمال افزودن یک متری آب دریاها تا سال ۲۱۰۰ وقوف می دهد