جدیت برای نقشه برداری سه اتیه از زمین پیش از فروپاشی اقلیم دنیا

تغییرات زمین با شدتی فراتر از پیمانه تصور ما آغاز شده است و هرروز با اطلاع دادن آتش سوزی های بیشتری در جنگل ها مواجه می شویم. یخسارها سریع زیرفون از گذشته ذوب می شوند و نشانه های اتیکت زندگی پیشین ما در حال ناپدیدشدن هستند. شاید برخی از این تغییرات ناگزیر بودند؛ ولی حالا بوسیله لطف فعالیت های مداخله جویانه ی در فطرت و موج نو ی تغییرات اقلیمی، مسئله تحولات سرعت بیشتری بوسیله خویشتن پژمرده است. همین موضوع خود افزار نگرانی برخی دانشمندان شده است؛ چراکه هرچه سرعت تغییرات زمین بیشتروبیشتر می شود، مجال کمتری برای فراگرفتن تاریخچه این زمین و کشف اسرار آن برایمان سرمد خواهد ماند.

به لطافت دو پژوهشگر روشی ابتکاری برای ثبت تاریخچه ای از وضعیت فعلی سیاره مان پیشنهاد کرده اند و آن «کاربرد از لیزر برای تمهید ی اطلس ی سه گانه بعدی باکیفیت از تمام جهان» است. این مأموریت زمان حال بخشی از پروژه ی غیرانتفاعی جدیدی به نام The Earth Archive است که به رهبری کریس فیشر، باستان شناس و استیو لیز، جغرافی دان دانشگاه ایالتی کلورادو، در حال اجرا است. فیشر در کنفرانس تِد درون اوایل سال جاری گفت: تغییرات اقلیمی حالا نابودی میراث فرهنگی و زیست محیطی چندده ساله ی ما را تیر محزون است. چگونه می توانیم همه چیز را پیش از آنکه زیاد دیر شود، ثبت و ضبط کنیم؟

پاسخ فیشر به این استفسار فناوری امتیاز و ثبت نوری یا به تلخیص لایدار (LIDAR) است. لایدار تکنیک اسکن از سیاق دور است که در آن با کمک هواپیما، شبکه ای از پرتوهای لیزری بوسیله منطقه ای از زمین تابانده می شود. ازطریق این بمباران لیزری، پژوهشگران نقشه هایی سه اینده و باکیفیت از آن منطقه به مشت می آورند و درادامه، می توانند به قیافه دیجیتالی بخشی از جزئیات پنهان شده در نزدیک سطح زمین را مصالحه کنند.

تو سال ۲۰۱۸، باستان شناسان با بمباران لیزری بخشی از جنگل های گواتمالا توانستند شمایلی کلی از کلان شهری باستانی را کشف کنند. حال پژوهشگران مؤسسه ی غیرانتفاعی The Earth Archive منظور دارند از همین تکنیک برای  اطلس برداری از سطح کل خشکی های زمین بهره ببرند.

داخل سال های گذشته، این تکنیک رواج بسیاری تو مطالعات باستان شناسی یافته است؛ به گونه ای که به پژوهشگران کمک کرده است با کمک آن، شهرهای گم شده در دل جنگل های متراکم آفریقا و آمریکای جنوبی، جاده های مدفون تو یونان باستان و همچنین شهرهای کشف نشده تو کلمبیا را آشکار کنند. داخل سال ۲۰۰۷، فیشر یکی از پژوهشگرانی بود که توانست با کمک فناوری لایدار، مقصد هایی از کلان قریه گم شده در بیشه های هندوراس را کشف کند. به گفته ی فیشر، این اسکن ها توانسته درون ۱۰ دقیقه، جزئیاتی برای پژوهشگران آشکار یواش که ایفا آن در عملیات زمینی، زیاد از ۱۰ سال زمان می برد.

این امتحان پژوهشگران را متقاعد کرد که امروزه بیش از هر زمان دیگری بوسیله اسکن جا های آسیب پذیر زمین پیش از نابودی آن ها نیاز داریم. پروژه ی The Earth Archive راحتی است روی اسکن تمامی نواحی خاکی سیاره تمرکز کند؛ مناطقی که مساحتی حدود ۲۹ درصد کل سیاره را تشکیل می دهند.داخل ابتدا، حکم از مناطق آسیب پذیر همانند بیشه های آمازون و نواحی ساحلی و درمعرض خطر پیش روی دریاها آغاز می شود. فیشر پیش بینی می کند پروژه ی یادشده چندین دهه طول بکشد؛ اما نتیجه ی نهایی آن، یعنی «عکس فوری از زمین»، تحفه ای گران قیمت بخاطر قبیله های آینده خواهد وجود.مقاله های مرتبط:تأثیر چشمگیر تغییرات اقلیمی بر اقلیم شهرهای دنیا تا سال ۲۰۵۰پنج مورد از رایج ترین تصورات اشتباه درباره تغییرات اقلیمی

البته انجام چنین پروژه ای بوسیله تنخواه گذاری هنگفتی نیاز خواهد داشت. فیشر در مصاحبه با گاردین می گوید تنها اسکن بخش اعظم آمازون داخل سه سال آینده حدود ۱۰ میلیون تنخواه می طلبد. همین هزینه ی متجاوز علت شده است فدایی پژوهشگران در توجیه پذیری اقتصادی چنین پروژه ای با شک و تردیدهایی مواجه شوند. مت دیزنی، لله بخش جغرافیای دانشگاه کالج لندن، بوسیله گاردین می گوید انجام چنین پروژه ای می تواند منابع مالی دردسترس برای پروژه های مربوط به طبقه کارگر و زحمتکش دیگر را با انفراد مواجه نرم. او افزودن می کند حتی درصورت منحصر مناسب بودجه، هنوز وجود ممنوعیت پروازهای تحقیقاتی برفراز برخی مناطق می تواند اجرای پروژه را با مشکلات جدی مواجه کند. دیزنی با اشاره به کارنامه ی خسته زیست محیطی جیر بولسونارو، رئیس جمهور بادپا بزریل می افزاید:چه کسی به آن ها اجازه ی تصعید برفراز برزیل را خواهد داد؟ طالع برزیل چنین مجوزی را صادر نخواهد کرد.بیشتر بخوانید:برای رسیدن بوسیله ارزش انتشار کربن صفر تا سال ۲۰۵۰ باید هر روز یک نیروگاه اتمی جدید راه اندازی کنیمگزارش اقلیمی جدید از احتمال تکثیر یک متری آب دریاها تا سال ۲۱۰۰ معارفه می دهدمنتخب عکس های علمی هفته از نگاه زومیت؛ از فضا زیست تا بازسازی چهره اولین انسان دنیسووااقیانوس ها دیگر قدرت مقابله با تغییرات اقلیمی را ندارندیخچال غریزی ایتالیا در آستانه زکام