طوفان لرزه؛ پدیده زمین شناختی جدیدی که دانشمندان هرگز از آن معارفه نداشتند

تاکنون تخیل متداول این بود که طوفان ها و زلزله ها دو مفهوم کاملا متمایز هستند؛ اما به لطافت مشخص شده است که این دو پدیده ی سهمگین طبیعی گاهی با یکدیگر ارتباطی مخرب و ویرانگر جماز می کنند و بدتر اینکه، ابراز یکی از آن ها می تواند باعث تشدید دیگری شود. البته ما سال هاست که با لرزش خفیف ناشی از طوفان ها داخل حسگر وسیله های لرزه نگار و نیز امواج میکرولرزه ای شاگرد از برخورد موج ها به ساحل دریاها آشنایی داریم؛ ولی دانشمندان از پدیده ای به طاسی متفاوت سخن می گویند.

داخل بررسی ای تازه، دانشمندان متوجه پدیده ای شده اند که به زعم آن ها، یک پدیده ی ژئوفیزیکی کاملا جدید و ناشناخته است؛ یک مفهوم ترکیبی که تو آن، تندباد های سهمگینی نظیر گردبادها می توانند زمین لرزه هایی شلنگ دار خلق کنند که گاه زمانه ها و بلکه روزها امتداد می یابد. ونیوان فن، کارشناس ژئوفیزیک دانشگاه ایالتی فلوریدا توضیح می دهد:ما آن ها را «طوفان نوسان» (stormquakes) می نامیم؛ درون خلال یک منفصل تندباد خیز، گردبادها خواه طوفان های شدید مقادیر یدکی انرژی را در قالب امواج قدرتمند به اقیانوس ها منتقل می کنند. این موج ها در برخورد با زمین سخت، یک لب فعالیت قدرتمند لرزه ای ایجاد می کنند.

از دیدگاه رعشه شناسان، این طور توجیهی منطقی به نظر می رسد؛ ولی نکته ی عجیب درون این میان آن است که هیچگاه کس تاکنون هوشیار چنین ارتباطی نشده بود. وقتی لم و همکارانش مشغول بررسی داده های لرزه ای و اقیانوس شناسی جمع آوری شده تو طی سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۹ بودند، دریافتند که تو این مدت، متجاوز از ۱۴۰۰۰ مورد تندباد لرزه تو سواحل دریاهای آمریکا، کانادا و خلیج مکزیک رخساره داده است. بررسی های بیش تر تیم پژوهشی، بروز این پدیده را تو باختر اروپا و غرب استرالیا همچنین تأیید کرد؛ این تو حالی بود که داخل آنجا هم مانند آمریکا کسی خبردار این پدیده ی عجیب نشده بود.

دانشمندان در این استیناف روی سیگنال های مبهم لرزه ای ایجادشده در اثر کنش میان اقیانوس و زمین تمرکز کرده بودند؛ یعنی همان سیگنال هایی که پیش تر بوسیله نشانی  اختلال های محیطی شناخته می شدند و بررسی منبع این سیگنال ها درنهایت، آن ها را متوجه پدیده ی طوفان لرز کرد. پژوهشگران در مقاله ی خود اشاره کرده اند که داخل فرهنگ قاموس تخصصی رعشه شناسی، این امواج اختلالی «معمولا غیرمرتبط» قلمداد می شوند. فن در مصاحبه با نشنال جئوگرافیک این وضع می گوید که آن ها تا اینکه نمی دانسته اند که باید کجا و به دنبال چه چیزی بگردند.

زمانی که قسمت قسمت کردن تلاش داشت امواج زمین لرزه ای تناوب پایین را روی صفر تنظیم کند، باخبر اولیه مقصد ها از ارتباطی معنادار میان این نویزها و بروز امواج اقیانوسی بلندمدت ناشی از طوفان های هولناک شدند؛ امواجی که در بستر ناچیز عمق غرق کردن و درون تلاقی با لبه ی صفحات قاره ای قابل آشکارسازی بودند.

البته نباید تندباد لرزش ها را با میکرولرزه های دائمی شاگرد از برخورد باد و امواج کنار بستر دریاها خبط گرفت. طوفان ارتعاش ها برضد میکرولرزه ها پدیده ای جا پایه بوده و از امواجی انحصار به نقاطی علنی روی می دهند؛ داخل حالی که میکرولرزه ها مجموعه ای از امواج غیرپیوسته هستند که نتیجه برخورد ذرات ماسه با بستر دریا و هزاران هزار موج کوچکی است که در جهات مختلف منتشر می شوند. نویسندگان مقاله می گویند، اگر وضعیت فراهم باشد، می نبوغ انتظار داشت تندباد لرزه ها در ادامه ی طوفان ها رخ دهند؛ آن ها تأکید دارند که زلزله های ناشی از این پدیده کاملا وابسته به موقعیت فضازمانی منابع ارتعاش ای بوده و غلبه آن ها می تواند بوسیله بزرگی ۳/۵ ریشتر (خواه بیش خیس) باشد.مقاله های مرتبط:عکس برداری از تندباد مبصر شن در هلیکوپترچرا باران ها با گرم شدن محیط شدیدتر می شوند؟

یکی از نتایج این اظهارات نویسندگان آن است که طوفان لرزه ها را نباید برای زیاد زیرفون افراد ساکن خشکی تهدید جدی تلقی کرد؛ چرا که علی رغم سادگی نسبی سازوکار این پدیده، مدخل ارتعاش ای یک طوفان ارتعاش هرگز نمی تواند چندان قدرتمند باشد (هرچند که می تواند برای مدت طولانی لطافت نسبت بوسیله زلزله های عادی تداوم یابد) و علاوه بر آن، مرکز این تزلزل ها درون دل اقیانوس واقع است و این موضوع نیز از قدرت تخریبی آن ها می کاهد. تدبیر در مصاحبه ی دیگری با خبرگزاری آسوشیتد اکسپرس می گوید: «این پدیده [طوفان لرزه] احتمالا آخرین چیزی است که باید نگران آن باشید.»

اما باید توجه داشت که خطرناک نبودن طوفان لرزه ها بوسیله معنای کم اهمیت بودن آن ها نیست. پژوهشگران می گویند، آشنایی ما با این پدیده می تواند منابع داده ای ابتکاری ای را برای بررسی ساختار زمین شناسی داخل نقاط ساحلی در اختیارمان بگذارد. تیم پژوهشی تو مقاله ی خود آورده اند:درون جوانمردی داشتن یک کاتالوگ باکیفیت از تندباد لرزه ها می تواند سیاق را بوسیله سوی تجسم بخش های داخلی زمین داخل هنگام بروز طوفان لرزه ها درون لبه های کردار پذیر صفحات هموار یواش.

وندی بوهون، از ژئولوژیست های لرزه ای مؤسسه ی تحقیقاتی لرزش شناسی واشنگتن که در این پژوهش دخالت نداشته است، می گوید که چنینی تجسس ای می تواند بوسیله ما ایده ای درمورد اتفاقات درحال وقوع در بستر سیل گرفتن بدهد؛ اطلاعاتی نظیر سرعت امواج، نحوه ی تبدیل داخل امواج و زمان پایان یک موج. او می گوید:ما می توانیم از لرزه نگارها بسیار بسیار تر از یک وسایل بخاطر شناخت زمین لرزه ها روزی بگیریم. ژئوفیزیک علمی غیرمستقیم و خلاقانه است. بسیاری از چیزهایی که ما به دنبال آن هستیم، به نعوظ مستقیم قابل رصد نیستند، پس ما باید به روشی دیگر آن ها را رصد کنیم.

گفتنی است، لرزش نگارها حتی می توانند برای مطالعه ی پدیده های جوی نیز بوسیله کار خمود شوند. پیش از آنکه یک طوفان بوسیله زمین برسد، یک انحراف کوچک داخل رعشه نگارها ثبت می شود. به اعتقاد ی بوهون، تندباد لرزه ها نیز می توانند افزار جدیدی در خدمت علم ژئوفیزیک باشند. او درون فرجام می افزاید:این مقاله تو کار ماخذ مفروضات بدیع ای درمورد نحوه ی کارکرد گیتی است. دانشمندان ذاتا افراد خلاقی هستند. کسی چه می داند دانشمندان خلاق جوان با این معلومات چه می توانند بکنند.بیشتر بخوانید:ساختن روشی جدید برای آژیر زودهنگام زمین لرزهابرخشت؛ دستاورد یک ایرانی داخل طراحی مصالح ضدزلزله و ارزانعلت سونامی اخیر اندونزی زمین رعشه نبودثبت موج انفجار یک شهاب حجر توسط مراکز لرزه نگاری بخاطر بدوی بارآلاسکا چگونه جاده های آسیب دیده از زلزله را درون عرض چند روز بازسازی کرد