آلودگی هوا و راهکارهای مقابله با آن

همانSGHAROOOONSGHAROOOON طور که زمین گرم خیس و شلوغ برنده می شود، کارخانه ها و موتورها نیز همچنان آلاینده ها را وارد هوا می کنند. نیمی از آدم دنیا دسترسی بوسیله بنزین ها یا تکنولوژی های پاک (مثل اجاق مدفوع و لامپا) ندارند. آسمانی که ما تنفس می کنیم به طور فزاینده و خطرناکی درحال آلوده شدن است؛ درحال حاضر، از هر ۱۰ نفر در دنیا، ۹ نفر هوای آلوده تنفس می کنند؛ هوای آلوده ای که هرساله جان ۷ میلیون نفر را می گیرد.

منظور از آلودگی هوا، مواد موجود در هوا (طبیعی یا مولود فعالیت های بشر) است که می توانند به سلامت انسان و محیط زیست آسیب برسانند. ذرات ریز خراج از سوزاندن بنزین های فسیلی و چوب می توانند به اعماق ریه های ما باخبر شود و حتی ازطریق روند خون بوسیله کامل بدن برسند.

اثرات صلح و صفا ناشی از آلودگی هوا جدی است. یک سوم از مرگ و میرهای ناشی از سکته، سرطان ریه و بیماری قلبی ناشی از آلودگی هوا است. آلاینده های موجود درون هوا می توانند موجب تشدید آسم، افزایش سرفه و کاهش عملکرد جگر شوند. این مواد همچین می توانند ریسک بروز برونشیت، سردرد، نبض نامنظم قلب، حملات قلبی غیرکشنده و مرگ زودهنگام را در افرادی که دچار بیماری های قلبی یا ریوی هستند، افزایش دهند. آلودگی فضا با زوال حجر و نیز عملکرد شناختی کوفته نمدار و افزایش عالمگیر بیماری های روانی و آسم در کودکان مرتبط است. درحالی که قبلا صریح شده بود آلودگی هوا می تواند مخاطره زایمان زودهنگام را اضافه دهد، اخیرا نیز دانشمندان ذرات آلاینده را در جفت مام کشف کردند و شاید آلودگی به بار نیز برسد. گریختن از آلودگی هوا شاق است و تقریبا همگی ی افراد در معرض آلودگی هوا صبر می گیرند. آلاینده های میکروسکوپی موجود داخل هوا می توانند از بند دفاعی بدن ما گذر کنند و به اعماق سیستم تنفسی نفوذ کرده و مخبر جریان خون شوند.مقاله های مرتبط:نانوذرات؛ قاتلان سمی ناپیدا داخل هواآلودگی هوا باعث تکثیر سکته و حملات قلبی می شود

آلودگی هوا تأثیر بسیار بدی روی کودکان دارد. در سرتاسر جهان، تا ۱۴ درصد از کودکان دارای سن ۵ تا ۱۸ سال مشغول به آسم شاگرد از عوامل محیطی ازجمله آلودگی فضا می شوند. هرساله، ۵۴۳ هزار نوزاد کمینه از ۵ سال داخل جای پا بلای ناگهانی تنفسی ناشی از آلودگی فضا از دنیا می روند. آلودگی هوا با ابراز سرطان در کودکان نیز وابسته است. مواجهه ی زنان باردار داخل معرض هوای آلوده ممکن است روی رشد و توسعه ی مغز جنین تأثیرگذار باشد. آلودگی محیط هچنین با نقص شناختی تیمار در کودکان و هم در افراد بالغ وابستگی دارد.

آلودگی فضا ارتباط نزدیکی با تغییرات اقلیمیدارد، عامل واقعی محرک تغییرات اقلیمی کاربرد بنزین های فسیلی است که درون آلودگی محیط همچنین نقش مهمی دارد و تلاش برای کاهش یک عامل منجر به کاهش عامل دیگر همچنین می شود.

نبود دود سزاوار سرزنش مشاهده داخل محیط مدال دهنده تندرست بودن محیط ازاله. داخل سرتاسر جهان، حزن شهرها و هم روستاها تماشاگر تجاوز سطوح آلاینده ها ی زهردار از میانگین های سفارش شده ی سازمان جهانی بهداشت هستند. دو نوع اصلی از آلودگی هوا وجود دارد: آلودگی هوای بیرون (فضای باز) و آلودگی هوای خانگی. تک دوم، آلودگی ناشی از مصرف سوخت در بناء ها و عدم تهویه ی مناسب است. آلودگی هوای خانگی سالانه جان ۴ میلیون نفر را می گیرد و بیشتر در کشورهای آفریقایی و آسیایی که درون آن ها از سوخت ها و فن شناسی های آلوده کننده برای پخت و پز، گرمایش و سو در بناء ها استعمال می شود، دیده می شود. نسوان و کودکان که زمان بیشتری را درون فضای بناء سپری می کنند، بیشتر دامن تأثیر این نوع آلودگی قرار می گیرند.

مناطق خوش نشین همچنین دربرابر آلودگی محیط ایمن نیستند. گرد و غبار ناشی از تراکتورهایی که مزارع کشاورزی را شخم می زنند، کامیون ها و اتومبیل هایی که درون مسیرهای خاکی حرکت می کنند، معادن سنگ و دود ناشی از سوزاندن بقایای محصولات زراعت و لوح همه می توانند موجب آلودگی هوا شوند.

آلاینده های اصلی موجود در هوا عبارت اند از:

۱. ذرات پاندول محیط: ترکیبی از ذرات جامد و قطرات مایع که عمدتا ناشی از احتراق بنزین و وسایل نقلیه هستند.

۲. نیتروژن دی اکسید حاصل از ترافیک جاده ای یا اتشگاه گازهای داخل خانه ها

۳. سولفوردی زنگ حاصل از مصرف بنزین های فسیلی

۴. ازن موجود داخل سطح زمین که در اثر واکنش نور خورشید با آلاینده های حاصل از افزار نقلیه تولید می شود.

آلاینده هایی که بیشترین تأثیر را روی انسان دارند، ذرات معلق هوا هستند که به آن ها PM می گویند. این ذرات به عنوان سنجه ای از آلودگی هوا داخل دیدن گرفته می شوند. درحالی که ذرات دارای قطر ۱۰ میکرون یا کمتر می توانند به ریه ها نفوذ کنند، ذرات خطرناک زیرفون ذرات دارای قطر ۲/۵ میکرون خواه کمتر (PM2.5) هستند. این ذرات به قدری کوچک هستند که ۶۰ مغز از آن ها باید کنارهم قرار داده شوند تا به ضخامت یک تار موی انسان برسند. ذرات PM2.5 می توانند از بند کبد گذر کرده و ملتفت جریان خون شوند. این امر موجب افزایش سربزرگی ابتلا به بلای ناگهانی های قلبی و ریوی و همچنین سرطان ریه می شود.

ازن عامل موثری در خلق کردن نفس تنگی (خواه سخت گیری آن) است و نیتروژن دی اکسید و سولفوردی اکسید نیز می توانند سبب آسم، علائم برونشیت، التهاب ریه و کاهش عملکرد شش شوند.

درمورد ذرات PM2.5، سازمان جهانی بهداشت می گوید که سطح بی سربزرگی آن معادل میانگین تراکم سالیانه ی ۱۰ میکروگرم بر متر مکعب یا کم است.

چه کسانی مافوق تأثیر آلودگی محیط قرار می گیرند؟

اگرچه تمام افراد پایین تر تأثیر آلودگی هوا صبر می گیرند، برخی از گروه ها داخل معرض خطر بیشتری فراغت دارند. این گروه ها عبارت اند از:افراد مبتلا بوسیله آسمافراد مبتلا به بیماری قلبیافراد مشغول بوسیله مصیبت های تنفسیکودکانافراد بزرگ سال فعالی که درون فضاهای بیرون به ورزش می پردازندسالخوردگانافراد مبتلا بوسیله دیابتزنان باردارسطح آلودگی فضا چگونه اندازه گیری می شود؟

متمایز کیفیت فضا (AQI)، روشی ساده بخاطر نشان دادن کیفیت هوای یک منطقه است. این شاخص دارای دامنه ای از صفر تا ۳۰۰ است. هرچه مقدار AQI بالاتر باشد، نگرانی های مرتبط با سلامتی بیشتر می شود. زمانی که سطوح AQI به بالای ۱۰۰ برسد، کیفیت فضا ناسالم است. هنگامی که سطح این شاخص به ۱۰۱ تا ۱۵۰ برسد، گروه های درمعرض خطر باید زمان ماندن در خارج از فضای را کاهش دهند و همچنین از فعالیت جسمی شدید داخل فضای بیرون بپرهیزند چرا که ورزش موجب می شود هوای بیشتری مصرف شود. وقتی این شاخص به سطوح ناتندرست ۱۵۱ تا ۲۰۰ برسد، طولانی افراد باید از معیار مواجهه ی خویشتن با هوای بیرون کم کنند. هنگامی که سطح شاخص سابق الذکر به ۲۰۱ تا ۳۰۰ برسد، فضا برای گروه های حساس، مخصوصا کسانی که دستخوش بیماری قلبی هستند، خطرناک است. افراد درمعرض خطر باید از هرگونه فعالیتی در فضای باز اجتناب کنند.

آلودگی هوا تو قضیه گرمای روز درون بیشترین پیمانه خود است، بنابراین طوری برنامه ریزی کنید که فعالیت هایی که مربوط بوسیله فضای بیرون می شود را بامداد زود یا اواخر عصر انجام دهید. از پیاده روی یا دوچرخه اتومبیل در خیابان های بهم خورده پرهیز کنید. اگر درون مکانی هستید که نمی توانید از آلودگی هزیمت کنید، دستمالی را روی دندان و دماغ خود قرار دهید تا به فیلتر کردن گازها و تبخیر کمک کنید.

وضع هایی برای کاهش مواجهه با آلودگی هوا

اگرچه راه محلول اصلی آلودگی هوا، کاهش میزان تولید این آلودگی است، احترام گذاردن چندین نکته می تواند به ما کمک یواش تا از خود دربرابر اثرات مخرب ناشی از آلودگی هوا محافظت کنیم:

۱. از خیابان های آلوده اجتناب کنید

آدری دنازل، مدرس مدیریت آلودگی محیط تو مرکز محاکمه های زیست محیطی کالج خسروانی لندن می گوید:تا جایی که امکان پذیر است، با انتخاب خیابان های خلوت تر، مدل مواجهه ی خود با آلودگی را کاهش دهید.

نتایج مطالعه ای که سال گذشته منتشر شد، نشان می رحم که فاصله قبض از خیابان خلال عبور می تواند میزان مواجهه با آلودگی هوا را تا ۵۳ درصد و در مواردی تا ۶۰ درصد کاهش دهد. پراشانت کومار، مدیر مرکز جهانی پژوهش های هوای پاک داخل دانشگاه سوری می گوید:در چند متری نزدیک خیابان، غلظت ها واقعا بالا هستند و پس ازآن به سرعت رقیق می شوند. در بور ی ۵۰ تا ۱۰۰ متری، ودیعه به سنخ آلاینده ها، تراکم حداقل تا ۵۰ درصد کاهش می یابد.

خیابان هایی که در هر دو طرف خود ساختمان های بلندی دارند (معروف به دره های شهری)، ممکن است آلوده تیز باشند زیرا آلودگی درون آن ها بوسیله دام می افتد. فکر نکنید درختان به نعوظ خودکار فضای تمیزی را ایجاد می کنند؛ درختان بلند که تاج هایشان درون کنار هم راحتی محزون است نیز می توانند مانع از پراکنده شدن آلودگی شوند به خصوص اگر تو مجاورت ساختمان های اهتزاز قرار پژمرده باشند. کومار می گوید چیزی که طراحان شهری بهتر است انجام دهند، این است که گیاهان کوتاه تری بکارند که بوسیله عنوان مانعی بین جاده ی آلاینده و عابران پیاده عمل کند.

۲. از اپلیکشن ها مصرف کنید

استفان هولگیت، لله ایمونوفارماکولوژی دانشگاه ساوت همپتون و ممیز آلودگی فضا می گوید:اپلیکشن هایی که وضعیت آلودگی هوای منطقه را علامت می دهند متجاوز مفید بوده و درحال ترفیع هستند. اپلیکیشن هایی وجود دارد که تو آن شرایط آلودگی هوای قریه به طور مداوم بوسیله روزرسانی می شود و این اطلاعات می تواند به شما معاون درنگ.

۳. از بازی کردن در ساعات پرازدحام اجتناب کنید

دنازل پارسا است حتی در شرایط آلودگی هوا، مزایای ورزش بر خطرات ناشی از مواجهه با آلودگی فضا غلبه می کند. او می گوید:ازنظر تئوری منطقی است که فعالیت بدنی از شما داخل برابر آسیب های ناشی از آلودگی فضا مراقبت کند. ورزش کردن مزایای زیادی دارد اما یکی از مزیت های آن کاهش اضطراب است و یکی از مکانیسم های مهمی که آلودگی از آن نحو روی سلامت تأثیر می گذارد، افزودن بی تابی در بدن است. با انجام فعالیت های بدنی، شما با اثرات منفی حاصل از آلودگی هوا مبارزه می کنید. اثبات این مسئله در این مرحله شاق است ولی شواهدی حیات دارد که نشان می دهد این طور چیزی واقعا می تواند درست باشد.

دنازل درمورد روزهایی که آلودگی فضا قطعی است، می گوید:دشوار است که بتوانیم بگوییم آیا دویدن تو مسیرهای پرترافیک منطقی است خواه نه. اگر زیاد جوان یا بیش مسن بوده یا دارای مشکل قلبی یا تنفسی هستید، بهتر است در روزهایی که آلودگی هوا بالا است، در خارج از محیط منزل به فعالیت بدنی نپردازید.

دکتر دنازل درمورد نیکوترین زمان بخاطر ورزش کردن می گوید، از ساعات پرازدحام بپرهیزید. به باور ی وی، ساعات قبل از شلوغی بهتر از ساعات پس از شلوغی است. کومار صبح مهلت را بهتر می داند. او در پژوهش های خویشتن دریافته که داخل ساعات شلوغی صبح، سطوح PM2.5 که می توانند بااطلاع جگر و جریان خون شوند، نسبت به ساعات پرازدحام عصر بیشتر است.

۴. ماسک ها کاملا محفاظت کننده نیستند

هولگیت می گوید بیشتر ماسک ها نشتی دارند و به مرحمت عمل نمی کنند. برای مؤثر بودن، آن ها باید بسیار جماز روی صورت قرار گیرند و این وضعیت چنان رنج آور است که بیشتر مردم قادر بوسیله حوصله آن نیستند. مطالعه ای که بوسیله وسیله ی پژوهشگران مؤسسه ی پزشکی حرفه ای ادینبورگ ادا شد و در آن ۹ ماسک درون دسترس کاربرد کنندگان در پکن که تو آن آلودگی محیط متجاوز بالا است، مورد وارسی راحتی گرفت، نشان داد که داخل زمان کم تحرکی، متوسط میزان نشتی ۳ تا ۶۸ درصد و درون زمان فعالیت متوسط ۷ تا ۶۶ درصد است.

۵. مواد غذایی تندرست بخورید

غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان متشابه ثمر ها و سبزی ها می توانند از بدن شما دربرابر اثرات مضر ناشی از بنیادی های آزاد نتیجه از آلودگی هوا محافظت کنند. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهند آنچه ما می خوریم می تواند اثرات مضر ناشی از آلودگی فضا را کاهش دهد. درون مطالعه ای که امسال به دستگاه ی پژوهشگران کالج ی پزشکی دانشگاه نیویورک نمایش شد، اطلاعات بسیار از ۵۰۰ هزار نفر درزمینه ی پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای و همچنین مواجهه طولانی مدت با آلودگی هوا مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان می دادند که با درنظر اخذ مواجهه با آلودگی، گمان ابتلای افرادی که بیش از دیگران از رژیم غذایی مذکور پیروی می کردند، بوسیله مصیبت قلبی عروقی کمتر بود. هولگیت می گوید:این آلاینده ها علت تکثیر اکسیداسیون در بدن می شوند و اگر شما آنتی اکسیدان مصرف کنید، این مواد می توانند بوسیله خنثی کردن آلاینده ها معاون کنند. بسیاری از افراد به اندازه ی کافی از چنین موادی استعمال نمی کنند و اغلب این افراد در فقیرترین مکان ها زندگی کرده و بیشترین مواجهه با آلودگی را نیز دارند.

۶. کالسکه کودک خود را بپوشانید

مطالعه ای که امسال منتشر شد، نشان می رحم میزان مواجهه ی نوزادان و کودکان با آلودگی هوا نسبت به افراد جوان می تواند تا ۶۰ درصد بیشتر باشد. بوسیله گفته ی کومار، قضیه ارتفاعی است که کودکان در آن صبر می گیرند و به موجب کمینه بودن این ارتفاع آن ها بیش از دیگران به اگزوز وسایل نقلیه نزدیک هستند. او می گوید:تو رفعت یک متر اعلی از سطح زمین، شما بالاترین تراکم از دودها را دریافت می کنید و با افزایش ارتفاع معمولا از این غلظت کاسته می شود. علاوه پیاده شدن این، جهیز ایمنی کودکان ترقی نمودار نکرده است و بوسیله خوبی افراد بزرگسال از آن ها نگهداری نمی درنگ.

پژوهشگران درحال اجرای آزمایش هایی بخاطر تجسس این موضوع هستند که آیا از رویت میزان مواجهه با آلودگی هوا، انواع مختلف کالسکه یا صندلی چرخ دار با بی آرامی تفاوتی دارند یا خیر. در همین حین، کومار اندرز می کند باید تا جایی که مقدور است از خیابان های شلوغ کار دور شد و در رخ امکان و مخصوصا در محل های تجمع آلودگی مانند پشت چراغ های راهنما، ایستگاه های اتوبوس و تقاطع ها از پوششی برای کودکان استعمال کرد تا مدل مواجهه آن ها کمتر شود. محصولاتی بسان بالین های مخصوصی که هوای دوروبر ناحیه تنفس نوزاد را فیلتر می کند، درحال عرضه به بازار است اما به گفته ی کومار راه محلول دائمی، مقابله با منبع آلودگی یعنی ادوات نقلیه است.

فراموش نکنید که فضای تو همچنین می تواند آلوده باشد. برای محدود کردن آلودگی در فضاهای داخلی وصیت های زیر را داخل نظر بگیرید:استفاده از دستگاه تصفیه هوای داخلیاجتناب از استفاده از خوشبوکننده های هوا و شمعتمیز نگه داشتن فیلترهای روی دستگاه های تهویه هوا و گرم کننده هااستفاده ی مجدد از جاروبرقی برای منزه کردن فضاشستشوی سطوح و اشیاء برای زدودن گرد و غبار و کپک هابازکردن تو و پنجره ها درون روزهایی که کیفیت فضا ارزان استرژیم غذایی مؤثر تو مقابله با آلودگی فضا

پژوهش های مختلفی نشان داده اند که بین رژیم غذایی و سطح نگاهداری ما دربرابر آلودگی هوا ارتباطی وجود دارد. بنابراین برای محافظت از خود تو موافق آسیب های شاگرد از آلودگی هوا، می توانیم تغییرات ساده ای در رژیم غذایی خویشتن خلق کردن کنیم.

عامل کلیدی آنتی اکسیدان ها هستند که از ما دربرابر رادیکال های آزادی که درنتیجه ی ورود ذرات زهردار موجود در هوا تو بدن تولید می شوند، محافظت می کنند. مهم های آزاد مولکول های ناپایداری هستند که موجب التهاب و بروز مشکلات مختلفی از بلای ناگهانی ها محزون تا پیری زودرس می شوند. آنتی اکسیدان ها این رادیکال های آزاد را خنثی کرده و جلوگیری کننده از این می شوند که بوسیله بدن ما آسیب برسانند. بنابراین، با اطمینان از این موضوع که رژیم غذایی شما غنی از آنتی اکسیدان ها است، می توانید از بدن خود تو برابر آلودگی هوا حراست کنید.

ویتامین C

ویتامین C یکی از زورمند ترین آنتی اکسیدان ها است، بنابراین اگر به تعاقب مبارزه با اثرات شاگرد از آلودگی فضا هستید، باید آن را درون ابتدای فهرست غذایی خویشتن قرار دهید. بدن نمی تواند این ویتامین خطیر را تولید یا پس انداز نرم. بنابراین مهم است که این ویتامین درون رژیم غذایی روزانه وجود داشته باشد. ویتامین C در بازیافت ویتامین E نقش دارد و بخاطر ساخت کلاژن همچنین ضروری است.

مواد غذایی حاوی ویتامین C: فلفل تند، انگور فرنگی سیاه، پرتقال، کلم برگ، کیوی، کلم بروکلی

ویتامین E

به طور کلی، ظن ابراز کاستی ویتامین E کمتر است اما اگر به دنبال محافظت دربرابر آلودگی هوا هستید، بهتر است از بزرگی آن آگاهی داشته باشید. ویتامین E محلول درون روغن است بنابراین خوردن روغن های باکیفیت بوسیله جذب آن دستیار می نرم. منابع چربی حاوی ویتامین E همچون روغن زیتون، بهتر است بوسیله جای اینکه به عنوان روغن پخت و پز مصرف شود، به نشانی روغن سالاد مصرف شود زیرا حرارات دادن روغن در دمای ارتفاع به آن آسیب می رساند.

منابع غذایی حاوی ویتامین E: روغن زیتون، تخمه آفتابگردان، بادام، فندق، آووکادو

امگا 3

در مطالعات متنوع وابستگی بین اسیدهای چرب امگا۳ و کاهش اضطراب و استرس اکسیداتیو ناشی از آلودگی فضا نشان داده شده است. این اسیدهای چرب برای سلامت مغز و قلب نیز حیاتی هستند ولی بسیاری از ما به قدر کافی از آن ها مصرف نمی کنیم زیرا در مواد غذایی محدودی وجود دارند. اگر از غذاهای غنی از امگا۳ کاربرد نمی کنید، بهتر است از یک مکمل باکیفیت استفاده کنید، مخصوصا اگر رژیم غذایی گیاه تحقیر خواه وگان را درون پیش اندوهناک باشید.

منابع غذایی حاوی امگا۳: ماهی نقطه خالی، ماهی سالمون، صدف ها، ماهی ساردین، بذر کتان، بذر چیا

بتاکاروتن

بتاکاروتن در محصول ها و سبزیجات قرمز و نارنجی بود دارد. این ماده تو بدن تغییر به ویتامین A A می شود که دارای خاصیت ضدالتهابی. است A ویتامین A نیز برای سلامت سیستم تولیدمثل، چشم و عملکرد جهیز ایمنی.

اهمیت دارد منابع غذایی: حاوی بتاکاروتن هویج، کلم برگ، اسفناج، فلفل های قرمز و زرد، سیب زمینی شیرین،:زردآلوبیشتر بخوانید تأثیر مثبت ورزش در زمان ناشتابودن بر سوزاندن چربیتفاوتی بین اعتیاد و تماس به دوا بود دارد؟نانوذرات؛ قاتلان سمی ناپیدا در هوادانشمندان برای اولین بار انسان را تو حالت زیست تعویقی راحتی دادندچرا خوردن سبزیجات برای فداکار افراد