چگونه می استعداد عاری سوخت فسیلی ساختمانی ها را گرم کرد؟

شاید این طور بوسیله دید برسد که مجراهای فاضلابی سیاه و نمناک بروکسل نگرش مناسبی برای مخفی شدن گنجی ارزشمند نباشد؛ اما روزهای بارانی همه چیز را آشکار می نرم. در طول باران های زمستانی، تونل های آجری بروکسل به آبراه های زیرزمینی دگرگونی می شود. آب باران ازطریق زه کشی های خیابانی به فاضلاب نتیجه از سینک ها و توالت ها و گرمابه ها تو دامن زمین می پیوندد. حجم این مایعات و دمای آن ها کارشناسان انرژی بروکسل را شگفت زده کرده است.

اولیور بروئرز، سرپرست سرمایه گذاری Vivaqua سازمان آب بروکسل می گوید: «دمای تونل ها قدیم من را شگفت خورده می کند». او ابتدایی بار بیست سال پیش و زمانی که درون حصه احیای تونل بروکسل مشغول بوسیله کار بود، تماشایی این منبع گرمایی پنهان بود. بروئرز بوسیله یاد می آورد داخل روزهای برفی و یخی، وقتی برای ملاقات از تونل های فاضلاب به زیرزمین می رفت، متوجه دمای ۱۲ تا ۱۵ درجه ای آن می شد.

بروکسل سیستم ترکیبی فاضلاب دارد. داخل این سیستم، آب بارش و فاضلاب باهم دفع می شود.

پژوهشگران امیدوار هستند بتوانند از گرمای تلف شده ای که زیر خیابان ها سیلان دارد، بخاطر گرمایش مسکن شهری استفاده کنند. برداشت گرمای سیستم فاضلاب، تنها یکی از روش های کاهش آثار کربنی ناشی از گرمایش است. گرمخانه های برقی یکی از منابع سبز محسوب می شود و جهیز های متداول گرمایشی قرین آب گرم کن ها و اجاق های چوبی، هنوزهم به فرایند احتراق وابستگی دارد که عامل انتشار کربن دی اکسید در جوّ و گرمایش زمین است. جالب اینجا است راه های متداولی که بوسیله افزایش ایمنی و سکونت پذیری خانه ها منجر می شود، سکونت پذیری زمین را به عنوان مسکن ی پا بر جا انسان ها کاهش می دهد.مقاله های مرتبط:هشدار دانشمندان: تغییرات اقلیمی زمین را نابود خواهد کردناکامی دنیا در کاهش انتشارات کربنی در سال ۲۰۱۹

ایده ی گرمایش ساختمانی ها با سوخت فسیلی اندک خواه تا اینکه بدون سوخت فسیلی داخل آینده عملی خواهد حیات. با بازگشت به عادات های بناء سازی قدیمی یا استفاده از منابع انرژی جایگزین قرین نورخورشید و زهی کشی ها، امکان گرمایش مسکن ها عاری انتشار کربن دی اکسید مجهز خواهد شد.چشم انداز تونلی

تو بلژیک، گرمایش ساختمانی های مسکونی تقریبا ۱۴ درصد از نشر گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهد. بیشترین ریشه ولخرجی گرما فاضلاب ها و زهی کشی های شهری است. برای جبران این طور اتلافی، میزان های ابتدایی ی مبدل های گرمایی ساخته شده که درون فاضلاب ها نصب می شود.

مجراهای فاضلاب ها منابع غیرمحتملی بخاطر گرمایش ساختمانی ها هستند؛ ولی ظرفیت اضافی دارد و کربن آزاد نمی کند.

مبدل گرمایی لوله ی پلاستیکی باریکی است که با آب پر می شود و در حالت زیگزاگی، آب در آن جریان پیدا می یواش. این مبدل بوسیله پمپ گرمایی بالای زمین وصل و لوله ی زیگزاگی درون تقدیر پایین مجرای فاضلاب نصب می شود. پس از آنکه نقب با فاضلاب پر شد، مبدل فعال و آب داخل محفظه ی مانع تا دمای ۱۱ تا ۱۳ منصب ی سانتی گراد گرم می شود. این آب گرم به لفظ مبدل رفعت و خارج از فاضلاب جریان نمایان می کند.

مبدل گرمایی در سطح زمین بوسیله پمپ گرمایی وصل است. پمپ گرمایی یا «یخچال برعکس» محتوی مداری از مایعات سردکننده با نقطه ی جوش پایین است. گرمای فاضلاب برای تبخیر مایع سردکننده کافی است. تو مرحله ی بعد، پمپ گرمایی این سرگین را فشرده می کند؛ درنتیجه، گرمای آب به ۵۰ تا ۷۰ درجه ی سانتی گراد می رسد که برای گرمایش خانه ها کافی است. البته پمپ حرارتی تیمار آثاری به خشکی امدن محیط خواهد گذاشت. در منصب ی اول ماده ی سردکننده ی به کاررفته درون این پمپ ها مانند ماده ی در کولرها است و درصورت نشت، گاز گلخانه ای قدرتمندی خواهد بود.

هانا جونز، مهندس مکانیک و رئیس شرکت مشاوره ی کارمایه بریتانیایی Greengauge می گوید:پمپ های گرمایی همیشه به منی سردکننده نیاز دارد؛ بنابراین، ضربان وجو برای مایعات سردکننده با تأثیر گلخانه ای کمتر ادامه دارد.

پمپ های گرمایی به ارزش کمی صاعقه هم حاجت دارد؛ بنابراین، تا وقتی توان لازم ازمنابع تجدید پذیر تأمین نشود، نمی توان گفت این طرز فاقد هرگونه نشر کربنی است. با این حال به گفته ی بروئرز، میزان انرژی تولیدی سیستم یادشده پنج شش برابر انرژی مصرفی آن است و گرمای تلف شده را بازیابی می کند. روی هم رفته طبق تخمین ها، تطبیق ۲۰ کیلومتر از لوله های فاضلاب با مبدل ها می تواند سالانه ۲۶ هزار تُن کربن را کاهش دهد. این معیار دقیقا برابر با انرژی ۴،۳۰۰ آب گرم کن باستانی است. بروئرز می گوید:مجراهای فاضلاب امکان دسترسی گسترده بوسیله مناطق مختلف شهر را مجهز می نرم و فقط باید از آن ها به مرحمت استفاده کرد.با جهیز گرمایشی فاضلاب بروکسل می توان ۳۵ درصد از انرژی موردنیاز بطرف خانه را تأمین کرد

به طور کلی، سیستم مجاری فاضلاب بروکسل تقریبا ۱،۹۰۰ کیلومتر تونل دارد. طبق اطلس ها، معادل ی تونل ها بسته به خیابان ها متفاوت است و تمام نقب ها به اندازه ی کافی برای جهیز گرمایشی مفید نیست؛ اما موافق تفریق های دانشگاه Libre De Bruxelles، سیستم گرمایشی مجراهای فاضلاب می تواند تا سقف ۳۵ درصد از کارمایه تجدیدپذیر شهر را تأمین نرم. شهرهای دیگر در حال معاینه امکان استخراج گرما از مجراهای فاضلاب خود هستند. برای مثال، شهرهای آمستتن اتریش و گلاسگوِ بریتانیا و روتردام هلند، درون حال توسعه ی طرح های خود برای استفاده از فاضلاب هستند.

خانه های نوساز متعددی تو منطقه ی Limehouse Cut در شرق داکلندز لندن باریک شده که استانداردهای انرژی را پاس کرده است؛ ولی بناء های باستانی تر معمولا غیربهینه است.

از برخی ابعاد، سیستم گرمایش فاضلابی بروکسل سیستمی جدید و نوآورانه است؛ ولی از ابعاد دیگر، تاریخچه ای تمام دارد. اولین سیستم های گرمایشی پیچیده «آندول ها» شهرت دارد که باستانی ترین آن ها با پنج هزار سال قدمت در الزام شمالی فراغت گرفته است. ساختمان های آندول روی حفره ای ساخته می شد که در یک سمت آن آتش و درون سمت دیگرش دودکش قرار می گیرد. دود داغ کف ساختمان و فضای بالای آن را گرم می کرد.

رومی ها بی قراری تقریبا دوهزار سال پیش ایده ی مشابهی به نام حمام را مطرح کردند. آن ها ویلاها و حمام های بزرگی روی بستری از ستون های کوچک می ساختند و بدین ترتیب، فضایی تهی تحت اتاق ها به بود می آمد. سیستمی از قضیه ها هوای مشتعل را از کوچکتر کوره بوسیله بریدن ها نقل مکان می کرد و کف زمین گرم می شد.تکثیر گرمی

اندوه آندول ها و حزن گرمابه ها گرما را از منبعی واحد به حجره های مختلف منتقل می گنگ. تمام این سیستم ها کنار این اصل استوار بود که هوای کمتر چگالی گرم بالا می رود. امروزه داخل شرق لندن، معمارها بخاطر تاسیس آندول های معکوس در تقلا است که گرما را از اوج به جانب پایین نقل مکان می کند.

کرانه های Limehouse Cut در مباشرت لندن یکی از کانال های باستانی بطرف خانه است. در این منطقه، ساختمان های مسکونی جدیدی در پیاده شدن انبارها ساخته شده است. این کانال زمانی برای انتقال فضولات بوسیله امر می رفت که بخش یدکی از آن ها پسماندهای خاکستر زغال سنگ حاصل از گرمایش خانه ها وجود. با اینکه زغال حجر و نشر و ضایعات آن در سطح گسترده ای از این منطقه پاک شد، هنوز اغلب ساختمان های منطقه بخاطر گرمایش از روش های کربنی استفاده می یواش. آب گرم کن ها یکی از عوامل پا بر جا نشر سرگین کربن دی اکسید در مناطق مسکونی بریتانیا است.

برای گرم شدن داخل زمستان لزوما نباید بوسیله محیط زیست آسیب زد.

در میان ساختمان های قدیمی منطقه ی Limehouse Cut، ساختمان های بهترین ای هم دیده می شود. سیف محمد می گوید: «اولین افرادی بودیم که حاضر شدیم درون آزمایش های گرمایشی شریک کنیم». در سال ۲۰۰۹، گروه معماری پایدار Bere:Architect مسکن ی سیف محمد را برای بازسازی براساس استانداردهایانرژی بهینه انتخاب کردند. بازسازی این خانه یکی از نوسازی ها پسیو در لندن است. اصول تاسیس معماری پسیو منطبق با کارمایه باد و خورشید و محدودیت های فطری مصالح ساختمان و هدف آن حفظ کردن گرما داخل زمستان و حفظ سردی خانه در تابستان است.عایق سازی مسکن را باید به نشانی منبعی گرمایی داخل نظر گرفت

ساختمان ی سیف محمد رادیاتور و سیستم گرمایشی ندارد و عزب جهیز گرمایشی آن، لوله ای در قسمت بالای دیوار هر حجره است. قلب فعالیت گرمایشی هواکشی است که تو اتاق والا شیروانی قرار گرفته. فضای اشغالی هواکش تقریبا برابر با فضای یک سامان ظرف شویی است. لوله ها مانند بازوهای اختاپوسی از جعبه بیرون می آید و به سمت کف و دیوار خم می شود. دو لوله همچنان بوسیله سقف همواره است. سیستم هواکش با حصول هوای گرم بالارونده ازطریق مجاری دوش و آشپزخانه حکم می نرم و از گرمای آشپزخانه بخاطر گرم کردن هوایی استفاده می کند که از بیرون متوجه می شود. سپس، هوای گرم به درون حجره های نشیمن و حجره خواب ها جریان نمایان می درنگ.

سیف محمد در آزمایش سیستم گرمایشی انبازی می کند. این سیستم برای بازیابی هوای گرم ارتفاع رونده از در خانه ها و هدایت آن به نقاط سودمند بوسیله کار می رود.

سیف محمد کشویی از فیلترها را بازمی کند که بخاطر پالایش هوای بیرون به فقره رفته است. به دلیل هوای آلوده ی لندن باید هر سه ماه یک بار فیلترها را تعویض کرد. با این حال، فیلترها باعث شد علائم آسم بابا محمد تا وزن ای کاهش معلوم نرم. به طور کلی، چنانچه تلاشی برای جلوگیری کننده کردن خانه نشود، استفاده از هواکش ها هم بی معنی حیات. قبل از انتصاب عایق ها، بناء سرد و گرم کردن آن هم فقره دشواری وجود. محمد می گوید: «ازآنجاکه لوزی ها مورد جداره بود، ابد بخار می گرفت». قبلا او مجبور وجود بلور را به دلیل جمع شدن بخارآب با قاعده منزه کند؛ اما الماس های سه جداره همه چیز را تحول رحم. یکی از عناصر پا بر جا کاهش پی کربنی ساختمانی ها، حفظ کردن گرمایش ساختمانی ها به جای ایجاد گرمایش بیشتر است. جاستین پهلو معمار می گوید:باید عایق را بوسیله عنوان منبعی گرمایی در دید گرفت. در صورتی که بخش اضافی از گرما ازطریق دیوارها و پنجره ها تلف شود، ابداع جوهر گرمایش عاری گستردن کربنی چه سودی خواهد داشت.

تصویر حرارتی خانه ی سیف محمد بوسیله وضوح علامت می دهد چگونه برای حفظ گرما تکاپو می کند؛ درون حالی که همسایگانش دستور می دهند گرما از خانه هایشان بگریزد. در شمایل زیر، خانه ی محمد مستطیلی تیره است که تو میان خانه های پراتلاف نارنجی اثر جزیی مشخص شده است.

عایق سازی صحیح مسکن تأثیر درخورتوجهی بر قابلیت حفظ کردن گرما و کاهش اثر کربنی خواهد داشت. دام خورشیدی

شاید باورش سخت باشد که در زمستان اروپای شرقی، بتوان از خورشید بخاطر گرمایش خانه ها استفاده کرد؛ اما با تنظیمات نکته سنج و مناسب، این فرمان امکان پذیر است. اولین گزینه می تواند کاربرد از پنل های خورشیدی باشد؛ با این حال،پنل های خورشیدی قدرت کافی بخاطر گرم کردن ساختمان های بزرگ را ندارد. از این پنل ها صرفا می توان برای گرم نگه داشتن حمام یا دست شویی استفاده کرد؛ ولی برای فضاهای مبصر تر، به منابع گرمایشی ارشد تری احتیاج است. حتی بناء های دارای استاندارد بهینه ی کارمایه باید طاس سقف خود را با پنل ها بپوشاند.

با افزایش فراز ساختمان به زیاد از ۶ طبقه، مشکل فضا پیچیده تر می شود؛ درنتیجه، تقاضا برای انرژی افزودن مشخص می بطی ء. سباستین مورنو واکا، معمار بلژیکی می گوید: «باید از سقف ساختمانی ها بی آرامی استفاده کنیم». معماران و کارشناسان انرژی برای محلول مشکل فضا از ایده ی بهره ی خورشیدی استفاده می کنند. بناء های هفت طبقه تو منطقه ی سرسبز والاو بروکسل، یکی از نمونه های جدید این ایده است. این ساختمان در سال ۲۰۱۸ بازسازی و مجموعه ای از بالکن ها به آن اضافه شد که دیوارها را با زاویه هایی نوک تیز به یکدیگر وصل می کند.

ساختمانی با بالکن های عجیب زاویه دار می تواند دمای داخل را تا چند درجه افزایش دهد.

در فصل زمستان، زمانی که نورخورشید کم است، شکل های اریب این ساختمان امکان ورود پرتو به شیارهای کوچکتر سقف را می دهد. داخل مفارقت تابستان هم، این بالکن ها سایه های مناسبی حاضر می نرم. به این ساز و امر «دام خورشیدی» گفته می شود که به معنی نفاق دمای کم سردترین و گرم ترین ماه های سال است.با معماری مناسب می توان نور خورشید را به داخل مسکن راهنمایی کرد

نصب بهره های خورشیدی می تواند بخاطر ساختمانی های قدیمی تری دشوارتر باشد که نمای محافظت شده دارد. یکی از کارخانه های کانال بروکسل دچار این شاق بود. به برهان وقار فرهنگی این خانه معماران باید پوششی خورشیدی را تو دیوارها نصب می کردند. این سازه با ستبری ۳۰ سانتی متر نورخورشید داخل ساختمان را تغییر می دهد و امکان ورود گرمای بیشتر به داخل ساختمان را فراهم می بطی ء. مورنو واکا می گوید: «چه ساختمانی قدیمی چه جدید، دلیلی برای بهانه تراشی و تابعیت نکردن از استانداردهای کارمایه وجود ندارد».

فراز نورخورشید تو سپهر سراسر دنیا متغیر است. برای مثال، زاویه ی سایه های خانه ای واقع در ارتفاعات سوئد با ساختمان ای واقع تو کشوری نزدیک استوا متفاوت است. هر ساختمان بوسیله زاویه های سزاوار سرزنش با موضع خود در عنف ی زمین نیاز دارد. خوشبختانه نرم افزارها شمارش ی نصیب ی خورشیدی را آسان تیز کرده است و لباس های مفیدی براساس زاویه های فصلی نور در مختصات مشخص تولید می کند.

امانت به موقعیت ساختمان ها داخل سراسر جهان، می توان آن ها را بخاطر استفاده از زاویه ی نکته سنج خور در آسمان زمستان مطابقت عدل.

تو بروکسل، ساختمان های منطبق با نورخورشید فراگیرتر شده است. پنج سال پیش، بروکسل اولین شیوه بناء های پسیو را تصویب کرد. طبق این قانون، خانه ها باید براساس استانداردهای بهترین سازی انرژی ساخت و بازسازی شود. ایولین هویتبروک، وزیر سابق محیط زیست منطقه ی بروکسل، یکی از پیش گامان این قانون بود. او می گوید:این سر یکی از رجحان های غلام بود؛ زیرا بازدهی انرژی فقط درون صورتی حاصل می شود که بتوانیم بخش زیادی از ترویج کربن دی اکسید را متوقف کنیم.

از زمان تصویب قانون بهینه سازی انرژی، بروکسل بوسیله پایتخت معماری پسیو دگرگونی شد. مورنو واکا می گوید:نیکوترین نکته درباره ی این نوع معماری معمولی شدن آن است. کارگران و معماران خود را با شرایط شاداب تطبیق می دهند.

به متعاقب بروکسل، ولایت لوکزامبورگ نیز درون سال ۲۰۱۷ سر مشابهی تصویب کرد. شهرهای دیگری قرین ونکوور کانادا اندوه بخاطر کاهش پراکندن کربن به دنبال معماری پسیو هستند. سال گذشته، کلکسیون ای از سندیکا های بناء پسیو در نورویچ بریتانیا موفق شد اجرت ی مؤسسه ی سلطنتی معماران بریتانیایی استرلینگ را تصرف درنگ که نوعی اسکار در معماری به شمار می جوی. جونز مواجب ی نقشه کشی مکانیک حرارتی مسکن ها را برعهده داشت. وی می گوید:این دستمزد مدال می دهد بازدهی گرمایی امروزه به اولویت تبدیل شده است.

بهبود گرمایش یکی از اهداف نویدبخش تو بحث گذار بوسیله سمت کربن صفر است. فناوری های جدید می توانند انرژی های ورودی را تجدیدپذیر کنند و اتلاف آن ها را کاهش دهند و از همه بنیادی تر، طرح های گرمایشی از برداشت گرمای مجاری فاضلاب تا استفاده از زاویه های کنجکاو خورشیدی در فصل زمستان، آثار مثبتی پهلو محیط خواهد گذاشت؛ بنابراین، بوسیله جای طراحی جهیز های گرمایشی علیه محیط، باید به فکر پیدایش سیستم های گرمایشی سازگار با محیط بود.بیشتر بخوانید:چگونه می توان از سرمای مهلک جان تندرست به داخل برد؟آلودگی محیط: دنیاگیری خاموشی که از هر ویروسی خطرناک تر استلاجیتک سخت افزارهای گیمینگ خود را بدون کربن تولید خواهد کردناکامی جهان درون کاهش انتشارات کربنی در سال ۲۰۱۹جرمی کلارکسون، گرتا تونبرگ را احمق توصیف کرد