11

مه
2016

کوههای مریخی یا مینیاتوری

ارسال شده توسط: admin/ 329 0

کوه های مینیاتوری
آدرس : در فاصله ۵۰ کیلومتری از چابهار و در مسیر چابهار به بندر گواتر

کوه های مینیاتوری کجاست؟
در فاصله ۵۰ کیلومتری از چابهار و در مسیر چابهار به بندر گواتر، کوه هایی با ویژگی های منحصر به فرد وجود داشته که با نام کوه های مینیاتوری شناخته می شود.

با توجه به اینکه کوه های مینیاتوری کمتر معرفی شده اما این کوه ها یکی از بهترین و زیبا ترین مناظر طبیعی چابهار بشمار می آیند؛ کوه های مینیاتوری از نوع کوه های رسوبی بوده و فاقد هر گونه پوشش گیاهی است.
دلیل نامگذاری این کوه ها شکل عجیب آنهاست
کوه های مینیاتوری که به آن کوه های مریخی نیز گفته می شود، ظاهری واقعا عجیبی داشته و به نوعی آن را از پدیده های فرازمینی جهان می دانند.
وجود شیارهای یکدست باریک بر روی آن بوده و شکل زیبا و غیر قابل باوری را به این کوه بخشیده است.

قدمت کوههای مریخی
محققان و زمین شناسان قدمت کوه های مریخی را که به نوعی ادامه رشته کوه های زاگرس بشمار می آیند، بیش از ۵ میلیون سال تخمین می زنند.
این کوه از چابهار آغاز شده و تا پاکستان امتداد پیدا می کند و ارتفاعی متغییر از ۵ تا بیش از ۱۰۰ متر دارد.
گفته می شود کوه های مریخی رزوگاری در زیر آب بوده و دلیل این ادعا را نیز پیدا شدن فسیل ماهی و سایر موجودات آبزی درون این کوه می دانند.
همچنین می توان از نزدیکی به دریا و وجود آثار و رد پاهای جزر و مد بر روی پیکره این کوه را یکی دیگر از دلایل زیر آب بودن آن عنوان کرد.
یکی از نکات قابل توجه در خصوص کوه های مریخی نزدیکی به تالاب لیپار چابهار بوده و سبب شده این منطقه به یکی از بهترین و خاصترین نقاط جهان تبدیل شود.

شاید در استان سیستان و بلوچستان به ویژه در چابهار جاذبه های گردشگری فراوانی وجود داشته اما بی تردید کوه های مینیاتوری سرآمد آنها بوده و یکی از بهترین، زیبا ترین و بکر ترین مناطق و مناظر طبیعی ایران و جهان را می توان در کوه های مریخی مشاهده کرد.
بهترین زمان برای سفر به کوه های مینیاتوری
چابهار دارای موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی بوده و به همین دلیل از آب و هوایی دلنشین برخوردار است و همواره به عنوان یک مقصد چهار فصل شناخته می شود.
از این رو نیز می توان برای سفر به کوههای مریخی هر روز از سال اقدام کرده و از زیبایی های آن لذت برد.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید